Przyjaciele zwyciężyli Rosję 6:3 w finale Wrocław Cup 2014
Autorstwo / redakcja: oprac. na podst. WP.PL (MD, meg) / fot. Henryk Bąk   
niedziela, 06 lipca 2014 21:57

Wrocław Cup 2014Przez miniony weekend 5–6 lipca 2014 na wrocławskim Rynku odbywały się VI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Ulicznej Piłce Nożnej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych — Wrocław Cup 2014. W niedzielnym finale drużyna Przyjaciół (czyli Friends, w koszulkach Brat Albert Wrocław), złożona z byłych reprezentantów Polski w piłce ulicznej, pokonała reprezentację Rosji 6:3.

Rozgrywki są corocznie organizowane przez Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych. Celem turnieju jest zaktywizowanie grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem, głównie bezdomnych i zmagających się z nałogami. Jest to też forma terapii, która uczy aktywnego gospodarowania wolnym czasem i dążenia do wyznaczonych celów.

Do tegorocznej edycji turnieju przystąpiło 16 drużyn męskich i cztery żeńskie. Poza 8 drużynami z Polski, przyjechali do Wrocławia gracze m.in. z Austrii, Węgier, Luksemburga, Niemiec, Rosji czy Kirgistanu. Ekipy męskie zostały podzielone na 4 grupy po cztery zespoły, a wynik uzyskany w rywalizacji grupowej wpływał na rozstawienie w play-offach. W finale zespół "Przyjaciele" pokonał reprezentację Rosji 6:3. Trzecie miejsce zajęła polska reprezentacja A, która pojedzie na październikowe Mistrzostwa Świata do Chile. W rozgrywkach kobiecych triumfował zespół "Dropsów".

Polacy są liczącą się drużyną w futbolu ulicznym. Mimo gorszych ostatnio wyników, w dorobku mają 4 medale mistrzostw świata - na MŚ w 2005 i 2007 zajęli drugie miejsce, zaś w latach 2004 i 2006, trzecie. W poprzednim roku uliczny mundial odbył się w Poznaniu, gdzie triumfowali Brazylijczycy oraz reprezentantki Meksyku.

Zasady piłki ulicznej różnią się od tradycyjnego futbolu. Drużyny rywalizują w czteroosobowych składach (bramkarz i 3 zawodników z pola) na placu gry o powierzchni 20x14 m. Mecz trwa 14 minut i podzielony jest na dwie połowy, choć jest to wymiar czasu obowiązujący na mistrzostwach świata. Lokalne federacje mogą go zmieniać, jednak nie może on ogółem przekroczyć 30 minut.

Źródło: www.wiadomosci.wp.pl/kat,1019397,title,VI-Miedzynarodowe-Mistrzostwa-Polski-w-ulicznej-pilce-noznej-odbyly-sie-we-Wroclawiu,wid,16738611,wiadomosc.html

fot. Henryk Bąk

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->