Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Wroclaw.pl: zimy jeszcze nie ma, a Ogrzewalnia już pełna
Autorstwo / redakcja: Jarek Ratajczak / Wroclaw.pl, fot. Dariusz Dobrowolski   
piątek, 22 listopada 2013 16:48

Wroclaw.pl: Z pomocy korzysta 70 osób. Można się ogrzać, napić ciepłej herbaty i przenocować — to wszystko oferuje jedyna w mieście Ogrzewalnia św. Brata Alberta przy ul. Małachowskiego. Działalność jest sezonowa — od 20 października do końca marca. Chętnych nie brakuje. W tak zwanym „Białym domku”, jak nazywana jest Ogrzewalnia, jest 70 miejsc. We wtorek, 19 listopada, wszystkie były zajęte.

— Nikomu nie odmawiamy pomocy. Jesteśmy w stanie zorganizować jeszcze dodatkowe miejsca na materacach ustawionych na korytarzach i piętrowych łóżkach. Wiemy, że gdy będzie duży mróz, potrzebujących będzie jeszcze więcej — tłumaczy Aleksander Pindral, prezes Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Bezdomnych szukają asystenci środowiskowi

Do Ogrzewalni św. Brata Alberta trafiają osoby bezdomne, które gdy jest ciepło nocują w altankach na działkach, w pustostanach czy klatkach schodowych. Jesienią i zimą, takie osoby wyszukiwane są przez 12 asystentów środowiskowych, zatrudnionych w ramach projektu związanego z Ogrzewalnią.

— Nasi asystenci wiedzą, gdzie szukać bezdomnych i oferują im pomoc. Do dyspozycji mamy samochód, którym osoby bezdomne w złym stanie zdrowia przewożone są do Ogrzewalni — mówi Andrzej Ptak, koordynator projektu związanego z działalnością Ogrzewalni św. Brata Alberta.

W tym roku bez niskiego progu

W ubiegłym roku, gdy Ogrzewalnia przy ul. Małachowskiego rozpoczynała działalność, placówka miała charakter niskoprogowy. Jak mówili pracownicy placówki — niski próg oznaczał szeroko otwarte drzwi. W tym przypadku chodziło o brak jakichkolwiek wymogów stawianych osobom proszącym o pomoc.

— Udzielaliśmy pomocy osobom pijanym. Były z tym problemy. Dlatego w tym roku stawiamy wymóg, by osoba trafiająca do Ogrzewalni była trzeźwa — mówi Andrzej Ptak, koordynator projektu.

— Teren, na którym jest Ogrzewalnia św. Brata Alberta, należy do PKP i kolej zobowiązała nas do przyjmowanie tylko osób trzeźwych — zaznacza Aleksander Pindral. — Były przypadki dewastowania obiektów PKP przez osoby nietrzeźwe, które przebywały w Ogrzewalni.

Gdy ktoś jest pijany, nie zostaje bez pomocy. Przewożony jest do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym przy ul. Sokolniczej (WrOPON, czyli dawna Izba Wytrzeźwień). W ramach umowy z gminą jest tam 16 bezpłatnych miejsc dla osób przewożonych z Ogrzewalni.

Ogrzewalnię finansuje miasto

Ogrzewalnię św. Brata Alberta przy u. Małachowskiego finansuje gmina a prowadzi Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Dotacja wynosi blisko 580 tys. zł.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu prowadzi cztery ośrodki dla mężczyzn i kobiet. Rocznie na utrzymanie placówek potrzeba około trzech milionów złotych. W tym roku 1 milion 480 tysięcy dołożyło miasto. Pozostała część zbierana jest od sponsorów, podczas kwest, kiermaszów i z 1 procenta podatku. Ostatnio podczas kwesty prowadzonej w okresie Wszystkich Świętych, na wrocławskich nekropoliach zebrano 16 141 zł. Pieniądze zostaną wydane m. in. na zakup środków opatrunkowych, czystości oraz wyżywienie.

Poszukują wolontariuszy

— Szukamy energicznych i odpowiedzialnych wolontariuszy, których pasją jest drugi człowiek — mówi Barbara Jarząbek z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu.

Wszyscy chętni na zdobycie doświadczenia w pomaganiu innym ludziom proszeni są o wysłanie zgłoszenia na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z tytułem e-maila „WOLONTARIAT”.

Źródło: www.wroclaw.pl/zimy-jeszcze-nie-ma-a-ogrzewalnia-juz-pelna

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online
 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->