Relacja z drugiej konferencji „Superwizja jako narzędzie pracy z osobami wykluczonymi społecznie” we Wrocławiu (14.07.2012)
Autorstwo / redakcja: Krzysztof Pawłuszko   
czwartek, 13 września 2012 11:09

W dniu 14 lipca 2012w trakcie trwania IV Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych — Wrocław Cup 2012 odbyła się druga i ostatnia już z zaplanowanych konferencji "Superwizja jako narzędzie pracy z osobami wykluczonymi społecznie". Konferencja została zorganizowana w ramach  zadania „Superwizja jako narzędzie wsparcia i rozwoju kompetencji osób  pracujących z ludźmi bezdomnymi” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO), realizowanego przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Organizacja wydarzenia była również możliwa dzięki zawiązanej współpracy pomiędzy TPBA Koło Wrocławskie, a Stowarzyszeniem „Reprezentacja Polski Bezdomnych”. Zarówno nasza Organizacja, jak i Stowarzyszenie „RPB” były jednocześnie głównymi organizatorami wrocławskiego turnieju. Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji, które uczestniczyły w rozgrywkach. Były to osoby reprezentujące instytucje pomocowe z Polski m.in. Warszawy, Bydgoszczy, Gostynina, Poznania oraz z zagranicy tj. Litwy, Austrii, Finlandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Węgier, Kirgistanu, Ukrainy i Rosji.

Na konferencję stawiła się więc bardzo liczna grupa osób zainteresowanych treścią realizowanego przez nas  projektu. Były i takie osoby, które pomimo udziału w konferencji zorganizowanej na terenie Poznania zechciały przyjść jeszcze raz. Cieszył nas także fakt, że założeniami i efektami projektu  mogliśmy podzielić się z gośćmi z innym Państw. Było to dla nas swoiste wyzwanie, ponieważ system pomocy ludziom bezdomnym jest, szczególnie w krajach zachodnich, na zupełnie innym poziomie. Byliśmy przy tym zwyczajnie ciekawi jak zostanie ocenione nasze działanie.

Konferencja była podzielona na cztery moduły. W pierwszym uczestnicy dowiedzieli się w wyniku jakich problemów i potrzeb zrodził się pomysł stworzenia projektu. Opowiedzieliśmy przy tym, jakimi narzędziami dysponujemy na co dzień w naszych placówkach i w jaki sposób realizujemy pomoc wśród ludzi bezdomnych. Scharakteryzowaliśmy również grupę osób korzystających z pomocy w placówkach TPBA. 
W tym kontekście przeszliśmy do realizacji drugiego modułu dotyczącego superwizji. Głos w tej kwestii zabrała Pani Bożena Oniszczenko, która jest Superwizorem zespołu pracowników Noclegowni dla bezdomnych. W tej części uczestnicy mogli dowiedzieć się na czym polega istota i specyfika superwizji realizowanej wśród pracowników Towarzystwa. Różni się ona bowiem od superwizji realizowanej w środowiskach terapeutycznych.

W trzecim module przedstawiliśmy wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników korzystających z superwizji. Wyniki obejmowały efekty i rezultaty, jakie do tej pory przyniosła superwizja. Na koniec zaprosiliśmy uczestników do otwartej dyskusji dotyczącej projektu. Zaproszeni goście, szczególnie z zagranicy byli pełni podziwu i uznania dla naszego nowatorskiego przedsięwzięcia. Otrzymaliśmy przy tym wiele gratulacji za pomysł i jego dotychczasowe rezultaty. Nie padły z grona uczestników żadne pytania czy wątpliwości, w związku z czym podziękowaliśmy gościom za przybycie i zamknęliśmy konferencję.

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online
 
   
-->