Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

O nas
  • Główna
  • Kim jesteśmy

    "Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole,
    z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny".


    Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta powstało przy Zarządzie Głównym 30 maja 1983 roku, odciążając Zarząd Główny od opieki nad Schroniskiem przy ul. Lotniczej oraz w późniejszym terminie od spraw związanych z prowadzeniem Schroniska w Szczodrem nieopodal Wrocławia.

    Do roku 1988 w Kole Wrocławskim realizował swoją misję wśród osób bezdomnych brat Jerzy Marszałkowicz, którego można traktować jako Ojca duchowego Towarzystwa.

    7 lutego 2008 roku Koło Wrocławskie uzyskało osobowość prawną i status organizacji pożytku publicznego. Na koniec 2010 r. do Koła należało 112 członków zwyczajnych i 15 wspierających. Na umowę o prace zatrudnionych było 53 osoby. W obecnym czasie Koło Wrocławskie prowadzi trzy ośrodki dla mężczyzn, jeden dla kobiet oraz jedną sezonową, koedukacyjną placówkę interwencyjną (przeciw zamarznięciom). Są to:

    Placówki Koła Wrocławskiego posiadają łącznie 420 stałych miejsc noclegowych.

    W 2010 r. udzieliliśmy schronienia 2705 osobom, terapię w placówkach leczenia uzależnień podjęło 87 osób, stałą pracę uzyskało 98 osób, do rodziny wróciło 60 osób, usamodzielniło się 131 osób (wynajęli kwaterę lub uzyskali lokal z zasobów gminy). Przedstawione liczby obrazują tylko wycinek naszej pracy.

    Środki finansowe na działalność pochodzą przede wszystkim z dotacji Gminy Wrocław, dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ale także w dużej mierze z ofiar osób prywatnych i przedsiębiorców. W ostatnich latach coraz większe znaczenie mają dla naszej organizacji wpływy z tytułu odpisu 1% podatku. Duży udział w utrzymaniu naszych placówek mają darowizny rzeczowe, w tym żywność i odzież.

    Otrzymywane wsparcie na utrzymanie schronisk i noclegowni jest przez nas odczytywane, jako ważny gest międzyludzkiej solidarności. To wsparcie pomaga w skutecznym chronieniu tak znaczącego dobra, jakim jest godność ludzka. Staramy się, by w naszych działaniach odzwierciedlenie znajdywała następująca myśl świętego Brata Alberta:

    "Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny".

    Towarzystwo uznaje tę myśl za najpełniejszą podpowiedź, co jest istotą pomagania. Dobro tak wyrażane i w ten sposób angażowane w pomoc drugiemu człowiekowi z pewnością nie będzie naruszać jego godności. Wszelkiego rodzaju wsparcie naszej działalności służy realizacji misji Towarzystwa w sposób, w jaki ją tu przedstawiliśmy. Dlatego będziemy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc finansową i rzeczową.

    Więcej informacji na temat naszej organizacji znajdą Państwo w zakładce Czytelnia

    Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

    Przelew online
  • Nasz założyciel — brat Jerzy Marszałkowicz

    br. Jerzy Adam Marszałkowicz

    (ur. 19 stycznia 1931 w Zgłobicach pod Tarnowem) — polski duchowny katolicki, główny założyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

    Życiorys

    Syn Adama Marszałkowicza (zarządcy komisarycznego Tarnowa) i Zofii z domu Turnau. W 1945 musiał uciekać przed prześladowaniami władzy komunistycznej ze Zgłobic do Wrocławia. W 1949 przyjęty na Uniwersytet Wrocławski. W lutym 1956 ukończył Seminarium — przyjął niższe święcenia‹1›. Do wyższych święceń kapłańskich nie przystępował ze względu na słaby stan zdrowia. Rozpoczął prace w Instytucie Katolickim w Trzebnicy. W 1959 został bibliotekarzem w Wyższym Seminarium Duchowym we Wrocławiu. W 1962 powierzono mu funkcję głównego furtiana portierni seminaryjnej. W tym czasie zetknął się z ludźmi bezdomnymi, ubogimi, a zwłaszcza alkoholikami, którzy przychodzili i prosili o wsparcie‹1›. Zainspirowany postacią św. Brata Alberta zaczął im systematycznie pomagać. Nawiązał kontakt z opieką społeczną, poradnią odwykową i szpitalem psychiatrycznym. Oprócz wsparcia żywnościowego i odzieżowego, które dostarczali mu klerycy, prowadził bezdomnych i biednych do różnych instytucji, czy szpitali. W 1971 wystąpił do władz Wrocławia prosząc o udostępnienie budynku na dom noclegowy, ale spotkał się z odmową‹2›.

    Na wiosnę 1981 był inicjatorem, a następnie współzałożycielem dzisiejszego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, stowarzyszenia niosącego pomoc bezdomnym przez tworzenie dla nich schronisk. Towarzystwo zostało zarejestrowane 2 listopada 1981‹1›.

    W noc Wigilii Bożego Narodzenia 1981, za zgodą ks. kard. Henryka Gulbinowicza, opuścił Seminarium i zamieszkał z dziesięcioma bezdomnymi w pierwszym schronisku Towarzystwa przy ul. Lotniczej we Wrocławiu. Za pośrednictwem brata Jerzego powstało wiele innych schronisk m. in. w Bielicach, Klisinie, Gamowie, Jasienicy Górnej, Gliwicach–Bojkowie‹1›.

    Pracując w schroniskach korzysta tylko z tego, co jest dostępne mieszkańcom i nie pobiera wynagrodzenia. Jest autorem licznych homilii, przemówień okazjonalnych i tekstów o tematyce bezdomności. W 2006 został wydany Mój Pamiętnik – wspomnienia brata Jerzego z początku istnienia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

    Wyróżnienia

    1. Nagroda Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – 1995 (za wybitne osiągnięcia w zakresie pomocy społecznej)
    2. Medal św. Jerzego – 1995
    3. Nagroda Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej "Człowiek Człowiekowi" – 1997
    4. Nagroda TOTUS: "Promocja człowieka, praca charytatywna" – 2002
    5. Pro Ecclesia et Pontifice – 2002

    Przypisy

    ‹1› Tomasz Cichoń: Dom dla bezdomnych. Tygodnik Powszechny Online.
    ‹2› Małgorzata Pabis: Iść śladem Świętego. Cuda i łaski Boże. Nr 2/2005.


    Bibliografia
    (wkrótce stopniowo będzie udostępniana do czytania):

    • Towarzystwo Pomocy im. Adama Chmielowskiego – początek lat 90. XX wieku
    • Problem bezdomnych pęcznieje coraz bardziej w powojennej Polsce – 2003
    • Problemy działaczy, opiekunów, pracowników i podopiecznych schronisk św. Brata Alberta i innych placówek Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – 2006
    • Oświadczenie Wspólnoty Albertyńskiej co do tematu, co to znaczy «wykonywać prace w duchu św. Brata Alberta» – 2006
    • Mój pamiętnik – 2006
    • Głos Brata Jerzego Adama Marszałkowicza na 25-lecie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu – 2006
    • Brońmy naszych podopiecznych – 2007
    • Kontakty Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta z Międzynarodowym Ruchem ATD Czwarty Świat i udział Towarzystwa w spotkaniu Ruchu ATD Czwarty Świat – 2007
    • Odpowiedzialność działaczy i pracowników Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta za to, aby idee św. Brata Alberta były w Towarzystwie wcielane w życie – 2007
    • Rachunek sumienia prowadzących Schronisko św. Brata Alberta
    • Znaczenie pracy w ideologii św. Brata Alberta dla ratowania godności bezdomnych, ich dowartościowanie dla umożliwienia im wyjścia z marginesu społecznego

    Więcej (wkrótce) na stronach powstającego specjalnego serwisu internetowego o osobie naszego Założyciela: www.Marszalkowicz.BratAlbert.wroc.pl

    Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

    Przelew online
  • Nasz patron — św. Brat Albert

    Decyzją władz państwowych i kościelnych rok 2017 jest obchodzony w Polsce jako Rok św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego. Zachęcamy do zapoznania się z jego biogramem, natomiast poniżej prezentujemy bieżące wiadomości i artykuły publikowane w związku z obchodzonym jubileuszem naszego Patrona…

  • Władze stowarzyszenia TPBA Koło Wrocławskie

    Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta · Koło Wrocławskie (TPBA, TPBA-KWr.) jest stowarzyszeniem o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) — zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pod numerem 0000298714 (REGON 020695268, NIP 899-22-83-286).   Władzami Koła w świetle Statutu Towarzystwa są:  Zebranie Koła (zebranie członków Koła zwoływane dwa razy do roku) oraz osoby i gremia wyłaniane przezeń co cztery lata:  Prezes Koła, Zarząd Koła i Komisja Rewizyjna Koła.

    Aktualne władze Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
    (kadencja 2020–2024):

    ZARZĄD KOŁA

    Imię i nazwisko Funkcja
    Rafał Peroń Prezes
    Joanna Bryłkowska-Hehn Wiceprezes
    Piotr Szałkiewicz
    Skarbnik
    Tomasz Sułek
    Sekretarz
    ks. Zbigniew Orda
    Członek
    Anna Prostak Członkini
    Małgorzata Sieńczyk
    Członkini

    Komisja Rewizyjna

    Imię i nazwisko Funkcja
    Przemysław Kowalski Członek
    Jarosław Maroszek Członek
    Elżbieta Pindral Członkini

    Dyrekcja zarządzająca Koła

    Imię i nazwisko Stanowisko
    Rafał Peroń
    Dyrektor Zarządzający
    Rafał Jakubczyk Wicedyrektor Zarządzający
  • Jak pomagamy

    Podstawową działalnością Koła Wrocławskiego jest udzielanie schronienia i niezbędnej pomocy osobom przyjmowanym do placówek. W pierwszej kolejności zapewniany jest posiłek i dach nad głową, by następnie pomagać w zdrowieniu, walce z uzależnieniami, znajdywaniu stałego zatrudnienia i wreszcie w powrocie do czynnego życia w społeczeństwie.

    Każdego roku z oferty placówek Koła Wrocławskiego korzysta około 3000 potrzebujących. Głównym celem naszej pracy jest pełna readaptacja społeczna osób bezdomnych. W naszym przekonaniu bezdomność nie dotyczy tylko sytuacji materialnej. Ten stan wyrządza ogromne szkody w wymiarze duchowym i psychologicznym człowieka. Z tych powodów ofertę socjalną rozszerzoną mamy o pomoc psychiatryczną, wsparcie psychologiczne i wsparcie terapeutyczne w sprawach uzależnień.

    W oddziaływania pomocowe włączeni są również pracownicy socjalni MOPS, pełniący bezpośrednie dyżury w placówkach.

    Niezależnie od tego czy nasza pomoc kończy się widocznym sukcesem czy też nie, za istotne uważamy dawanie świadectwa chrześcijańskiej miłości bliźniego i miłosierdzia. Stałym i ważnym elementem naszych oddziaływań jest opieka duszpasterska nad podopiecznymi w placówkach świadczona przez duchownych Kościoła Katolickiego.

    Ofertę Koła Wrocławskiego TPBA uzupełniają:

    • Pracownia Komputerowa dla Osób Bezdomnych im. Jacka Jureczko przewidziana do prowadzenia nauki obsługi komputera ze szczególnym uwzględnieniem korzystania z edytorów tekstu i z internetu. Wykorzystywana przez osoby bezdomne do wyszukiwania w sieci mieszkań do wynajęcia, ofert pracy, opracowywania życiorysu, listu motywacyjnego itd.

    • Ogólnie dostępna łaźnia z pralnią dla osób bezdomnych i ubogich działająca przy Noclegowni na ul. Małachowskiego 15.

    • Punkt dobroczynny (dwa wejścia) przy ul. Wyszyńskiego 68 i 66A we Wrocławiu. Jego działalność służy zwiększeniu poziomu samofinansowania Koła, a także aktywizacji podopiecznych placówek, którzy włączeni są w obsługę punktu.

    • Drużyna piłkarska w Noclegowni przy ul. Małachowskiego. Jej działalność ma na celu promocję wśród osób bezdomnych trzeźwych form spędzania czasu wolnego, wzmacnianie ich poczucia wartości i odpowiedzialności oraz podnoszenie umiejętności współdziałania w grupie. Drużyna uczestniczy z dużym powodzeniem w rozgrywkach piłki nożnej halowej i ulicznej.

    • Zespół Filmowy Cinema Albert Production przy Schronisku na ul. Bogedaina 5 we Wrocławiu. Ideą, która przyświeca jego działalności, jest terapia filmem osób bezdomnych. Mieszkańcy schronisk uczestniczą we wszystkich etapach tworzenia każdego z filmów. Podejmując się różnych ról, w tym gry aktorskiej, mają możliwość spojrzenia na swoje życie z różnej perspektywy, uczą się rozumienia samego siebie, własnych kompleksów, złych emocji, przyczyn życiowych porażek itp.

    Największym dokonaniem podopiecznych Koła Wrocławskiego, które potwierdziło ogromne możliwości tkwiące w osobach bezdomnych, było wybudowanie przez nich schroniska przy ul. Bogedaina we Wrocławiu oferującego 116 miejsc noclegowych. Dokonało się to głównie nakładem ich pracy i z wykorzystaniem posiadanych przez nich kwalifikacji w zawodach budowlanych. Jest to wymowny dowód możliwości tkwiących w każdym człowieku, jeżeli umieć je wyzwolić i ukierunkować.

    Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Czytelnia

  • Referencje i wyróżnienia

    Współpracując z wieloma instytucjami publicznymi oraz przedsiębiorcami Koło Wrocławskie TPBA nawiązuje relacje zaufania i buduje swoją wiarygodność. Nasz dorobek po z górą trzydziestu latach działalności na rzecz osób bezdomnych ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w wymiernych liczbach opisujących uratowane ludzkie życia, podreperowane zdrowie i podtrzymane człowieczeństwo, ale też w wielu zrealizowanych programach czy udanych przedsięwzięciach aktywizujących i reintegracyjnych, których zwieńczeniem niekiedy jest okolicznościowa korespondencja. Z przyjemnością przedstawiamy kolekcję takich listów i referencji…

  • Memento
  • Kontakt

    Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
    · Koło Wrocławskie ·

    (TPBA)

    REGON 020695268, NIP 899-22-83-286
    organizacja pożytku publicznego — KRS nr 0000298714

    sekretariat, kadry, księgowość  —  tel.  71 367 12 37,  71 757 15 90;
    e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

    faks — czasowo nieczynny;
    bezpłatna infolinia dla osób w kryzysie bezdomności — tel. 800 292 137,

    prezes Koła Wrocławskiego TPBA i dyrektor zarządzającyRafał Peroń,
    tel. 71 757 15 89;

    dział promocji i pozyskiwania funduszy:
    tel. 71 757 15 88 — Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
    Marta Lech — tel. 570 363 144, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
    Filip Filipiak — tel. 794 418 906, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

    Inspektor Ochrony Danych / Data Protection Officer:
    Monika Zygmunt-Jakuć
    e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

    dział informatyczny — „Olgierd” Kowalski,
    tel.  71 757 15 85,  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

    Punkt Dobroczynny Pomagacz.org (Charity Shop),
    tel.  71 321 91 83,  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

    przyjmowanie darów żywnościowych i rzeczowych dla osób bezdomnych:
    — tel.  71 336 40 17,  781 996 886,   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

    Uwaga:  Pod tymi kontaktami udzielamy informacji o potrzebnych darach żywnościowych i rzeczowych oraz o miejscach, gdzie są one przyjmowane.   Pracownik Koła Wrocławskiego TPBA udziela informacji w dni powszednie w godz. 8:00–16:00;  w innych godzinach prosimy o kontakt z naszą infolinią:  800 292 137.

    Przez cały rok — nie tylko w okresach chłodów — osobom bezdomnym potrzebne są męskie buty i męska odzież, w tym wyprana bielizna i skarpety.   Nie umawiamy transportu po odbiór odzieży.   Potrzebne dary można dostarczać codziennie — także w weekendy — w godz. 9:00–19:00 do placówek Koła Wrocławskiego (adresy pod poniższym linkiem):

    http://www.BratAlbert.wroclaw.pl/placowki



    Uwaga!   Od dnia 19.04.2021 Koło Wrocławskie TPBA posiada swoje biuro w innej lokalizacji niż formalną siedzibę.   Biuro wraz z całą załogą — prezes, zarząd, kadry, księgowość, dział promocji i pozyskiwania funduszy — znajduje się w następującej lokalizacji:

    ul. Curie-Skłodowskiej 63A
    (oficyna w podwórzu — wejście od ul. Łukasiewicza),
    50-369  Wrocław
    GPS:  N51.1093949, E17.062014

    Położenie naszego biura na mapie Wrocławia:



    Natomiast nasza formalna siedzibaadres rejestrowy i korespondencyjny, archiwum, punkt przyjmowania darów żywnościowych i rzeczowych — pozostaje bez zmian w poniższej lokalizacji:

    ul. bp. Bernarda Bogedaina 5,
    50-514  Wrocław
    GPS:  N51.082089, E17.066326

    Dane do przelewu / wpłaty itp.:

    Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Wrocławskie
    ul. bp. Bernarda Bogedaina 5,   50-514  Wrocław
    NIP 899-22-83-286

    nasze konto w PKO BP: 87 1020 5242 0000 2502 0151 6897
    (dla przelewów międzynarodowychPL87 1020 5242 0000 2502 0151 6897,
    BIC/SWIFT: BPKOPLPW
    )

    YouTube:


    Facebook:

    Twitter:

    Google+:

    Instagram:

    Flickr:
    Na dobry flickrowy początek!
     
  • Rok św. Brata Alberta w Polsce (25.12.2016–25.12.2017)

    Decyzją władz państwowych i kościelnych rok 2017 jest obchodzony w Polsce jako Rok św. Brata Alberta

 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->