Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Blok mieszkalny na Brochowie w trakcie zmian — dzięki Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej
Autorstwo / redakcja: Wroclaw.pl/rozmawia   
środa, 04 listopada 2020 13:03

Blok socjalny przy ul. Koreańskiej 1 na Brochowie przechodzi stopniową metamorfozę.   Odnowionych zostało 40 pustostanów oraz części wspólne budynku, lifting przeszło 20 mieszkań.   Przeprowadzono dezynsekcję budynku i lokali mieszkalnych.   Tym razem nie chodzi jednak tylko o prace remontowe.   — Nie zmienimy tego miejsca, jeśli nie zaczniemy pracować razem z ludźmi — mówi Joanna Kot, prezes Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej (WSS).

W czerwcu 2020 ruszył projekt aktywizacji społeczno-zawodowej dla mieszkańców bloku.

— Zrobiliśmy analizę potrzeb mieszkańców.   Kto pracuje, a kto nie, kto ma długi, kto jest niepełnosprawny.   Część osób boryka się z problemami, które nagromadziły się przez wiele lat — mówi Joanna Kot.

— Dzięki pomocy pracowników socjalnych z MOPS, którzy od lat tam pracują, zaczęliśmy z tymi ludźmi rozmawiać.   „Aktywizacja społeczna” to wyświechtane sformułowanie.   Tak naprawdę w przypadku każdej osoby potrzebne jest indywidualne podejście i wspólne podjęcie działań zgodnie z potrzebami danej osoby.   Ważne jest, by nie kierować się stereotypem, tylko próbować dotrzeć do mieszków bloku socjalnego i zaangażować ich do wspólnych działań.   Tylko wtedy możemy liczyć na efekty.

Celem projektu jest nie tylko poprawa stanu technicznego części wspólnych budynku, ale przede wszystkim praca z mieszkańcami na rzecz poprawy funkcjonowania tego miejsca.   Chcemy pokazać, że angażując mieszkańców do różnych działań możemy zapobiec dewastacji tego budynku i poprawić relacje międzyludzkie — opowiada Joanna Kot.

W ramach projektu jedno z pomieszczeń zaadaptowane zostało na świetlicę integracyjną, w której prowadzone są warsztaty dla mieszkańców.   Będą tam realizowane warsztaty kulinarne, treningi budżetowe czy spotkania np. z doradcą zawodowym.

W innym urządzono punkt konsultacyjny, gdzie dla mieszkańców dostępny jest pracownik socjalny, prawnik czy psycholog.   Jeśli potrzeba — także specjalista ds. uzależnień.   Każdy z mieszkańców bloku może nieodpłatnie skorzystać z pomocy specjalisty.

— Łazienki, kuchnie, części wspólne budynku są w złym stanie.   Konieczna była poprawa ich stanu by mieszkańcy mogli z nich w pełni korzystać.   W 20 mieszkaniach zrobiliśmy drobne remonty, porządki — u tych osób, które nie są w stanie ich zrobić samodzielnie.   Kiedy ludzie zauważyli, że coś tu się dzieje dla nich, sami zaczęli się tym interesować.   Część mieszkańców pomaga przy odnawianiu przestrzeni wspólnych, m. in. w pracach ogrodniczych przy bloku — mówi Joanna Kot.

Spółka Wrocławskie Mieszkania odnowiła niedawno 40 pustostanów (z około 100 mieszkań w bloku przy Koreańskiej 1) i niebawem pojawią się w nich nowi lokatorzy.   — Będziemy pracować również z nimi — zapowiada Joanna Kot.

Projekt aktywizacji społecznej przy ul. Koreańskiej 1 trwać będzie do końca tego roku.   Jak podkreślają w WSS, ważne by po zakończeniu projektu dalej pracować z mieszkańcami bloku i nie pozostawiać ich samych.   Bo problemy bloków socjalnych biorą się stąd, że nie pracuje się z ludźmi.

Wrocławska Spółdzielnia Socjalna (WSS) założona została w 2015 roku przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta — Koło Wrocławskie oraz Fundację św. Józefa.   W 2020 roku do WSS dołączyła Gmina Wrocław.   Spółdzielnia jest podmiotem ekonomii społecznej.   Zatrudnia do realizacji swoich zleceń osoby doświadczające wykluczenia społecznego — 90% jej pracowników to osoby kierowane przez MOPS bądź z placówek św. Brata Alberta.

WSS realizuje usługi jak zwykła firma, startuje w przetargach, prowadzi pełną księgowość.   Zyski inwestuje w zatrudnianie osób trwale bezrobotnych.   Oferuje usługi porządkowe, remontowo-budowlane, związane z utrzymaniem terenów zielonych.   Zatrudnia w tej chwili 25 osób.   W tym roku jej pracownicy dbali m. in. o tereny zielone przy ul. Obornickiej (współpraca z wojskiem) i na Wzgórzu Gajowickim.   Pomagali przy logistyce akcji Zmień Piec, zajmowali się na zlecenie ARAW dystrybucją biuletynu miejskiego.

Strona Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej (WSS):
www.wss.org.pl

   

Źródło:  www.wroclaw.pl/rozmawia/blok-socjalny-na-brochowie-w-trakcie-zmian

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->