NGO.pl: sprzedajesz dom, możesz przekazać 1%
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
piątek, 05 grudnia 2008 15:53

1% na organizację pożytku publicznego (opp)Jak podaje serwis NGO.pl od 1 stycznia 2009 roku osoby sprzedające nieruchomość będą miały możliwość przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Od 1 stycznia 2009 roku sprzedaż nieruchomości trzeba będzie wykazywać w nowym formularzu PIT-39. Znajduje się w nim również rubryka, pozwalająca podatnikowi na przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Oznacza to, że podatnicy, którzy w danym roku osiągną dochody tylko ze sprzedaży nieruchomości, będą mieli prawo do przekazania części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak osoby, które w PIT-39 wykażą ulgę mieszkaniową, nie przekażą 1%, ponieważ nie wystąpi tu podatek należny do zapłaty.

Do tej pory podatnicy rozliczali dochody ze zbycia nieruchomości na formularzu PIT-36, na którym również rozliczają dochody z innych źródeł, także korzystając z możliwości przekazania 1% podatku.

Źródło: „Sprzedając dom, możemy przekazać 1 proc. podatku”, Ewa Matyszewska, Gazeta Prawna, 3 grudnia 2008 r., http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/420506.html
 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->