Kilka słów o naszej placówce — Schronisko dla Mężczyzn na Tarnogaju
Autorstwo / redakcja: Koło Wrocławskie   
poniedziałek, 14 marca 2005 13:18

Kalendarium

Schronisko zostało wybudowane w latach 1995–1999. Większość prac przy budowie schroniska wykonali sami mieszkańcy oraz wolontariusze z Polski, Holandii i Włoch. Budowa trwała 4 lata.

Dnia 6 października 1999 roku ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz uroczyście poświęcił oddane bezdomnym schronisko. W momencie oddania do użytku schronisko posiadało 105 miejsc w pokojach 3-, 4-, 5- i 6-osobowych. I tyluż mieszkańców przebywało przeniosło się tu z dawnego męskiego schroniska przy ul. Strzegomskiej 9, które z kolei — po remoncie — przyjęło bezdomne kobiety i matki z dziećmi.

W związku z dobudowaniem nowej kaplicy od stycznia 2009 roku w schronisku przybyło 11 miejsc noclegowych (po dawnej kaplicy i bibliotece). Obecnie placówka dysponuje więc 116 miejscami. Częściowe wyposażenie pokoi zapewniła nieodpłatnie firma IKEA Wrocław.

Schronisko udziela pomocy w zakresie:

  • noclegu;
  • trzech posiłków dziennie;
  • kąpieli, środków czystości;
  • odzieży używanej;
  • pomocy socjalnej — raz w tygodniu pełni dyżur pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu;
  • załatwiania lekarskich komisji inwalidzkich;
  • kierowania wniosków do domów pomocy społecznej;
  • uzyskania meldunków tymczasowych;
  • wyrabiania dowodów osobistych, legitymacji inwalidzkich i innych dokumentów;
  • otrzymywania rent, zasiłków stałych, celowych;
  • poszukiwania i uzyskiwania pracy z kwaterą.

W schronisku znajduje się kaplica z Najświętszym Sakramentem, zakrystią i konfesjonałem, w której w niedziele i uroczystości kościelne odprawiane są Msze święte oraz inne nabożeństwa. Można tam również skorzystać z pomocy duchowej, Spowiedzi świętej, rozmowy.

W schronisku pracuje terapeuta do spraw uzależnień (trzy razy w tygodniu), który obejmuje swoją opieką osoby uzależnione od alkoholu.

Na terenie schroniska znajdowały się w minionych latach ponadto biblioteka i czytelnia, funkcjonował także klub interesującego filmu. Ponadto mieszkańcy mają możliwość uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych miasta — takich jak spektakle teatralne i operowe, wieczory w filharmonii lub w kinie.

Podopieczni biorą udział w corocznych pielgrzymkach do Krakowa do Sanktuarium św. Brata Alberta — w czerwcu, wyjeżdżaja na Spotkania Trzeźwościowe do Lichenia — w lipcu, oraz do wybranego sanktuarium w Polsce — we wrześniu.

W roku 2000 na terenie schroniska otwarta była wystawa fotograficzna poświęcona osobie bezdomnej, pt. "Autoportret bezdomności".

Od roku 2005 przy schronisku działa pracownia komputerowa dla osób bezdomnych założona przez ś.p. Jacka Jureczko.

W roku 2006 trzech mieszkańców schroniska zagrało w filmie fabularnym pt. "Sie masz Wiktor" w reżyserii kierownika schroniska — Darka Dobrowolskiego — zakwalifikowanym rok później do konkursu kina niezależnego na XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II jeden z naszych mieszkańców udał się w pieszą pielgrzymkę do jego grobu w Rzymie, co zostało zrelacjonowane w filmie dokumentalnym "Pielgrzym". W roku 2008 powstał kolejny film fabularny — oparty na faktach i zrealizowany przez działającą przy schronisku ekipę filmową Cinema Albert Production — "Skopani".

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online
 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->