Zaproszenie na Wrocław Cup 2013 — mistrzostwa w piłce nożnej ulicznej osób bezdomnych i środowisk trzeźwościowych (3–4.08.2013)
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
czwartek, 11 lipca 2013 11:04

Wrocław Cup 2012W dniach 3–4 sierpnia 2013 roku na wrocławskim Rynku odbędą się V Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych — Wrocław Cup 2013. Piłka nożna uliczna jest dyscypliną uprawianą w ponad 60 krajach na świecie, od 2003 roku organizowane są Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Reprezentacja Polski zdobyła na nich dwukrotnie srebrny i dwukrotnie brązowy medal. Jest to dyscyplina stworzona przede wszystkim dla ludzi bezdomnych.

Jej ideą jest upowszechnianie i aktywizacja społeczna różnych środowisk wokół piłki nożnej, jednego z najpopularniejszych sportów na świecie. Jest to szansa, aby pokazać, że osoby bezdomne czy uzależnione to nie tylko ludzie zaniedbani, których często spotykamy na ulicach miast, ale ludzie, którzy mają cele, ambicje, chcą walczyć o lepsze jutro dla siebie. Przy okazji Mistrzostw rozpoczniemy obchody 30-tolecia działalności Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które powstało w 1983 roku.

Podjęliśmy wszelkie wysiłki od strony organizacyjnej, żeby impreza się udała, przynosząc zadowolenie zawodników, mieszkańców Wrocławia i turystów odwiedzających nasze piękne miasto. Aby zapewnić standard odpowiadający randze mistrzowskiej rozgrywek oraz, aby zagraniczni piłkarze dobrze wspominali wizytę we Wrocławiu, musimy ponieść nieuniknione wydatki. Brakująca kwota to około 15 tys. zł. Prosimy o wsparcie. Firmom dajemy możliwość zareklamowania się w obszarze wrocławskiego Rynku udostępnionym nam na organizację mistrzostw. Propozycje prosimy składać Koordynatorowi — Maciejowi Gudrze, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Indywidualni darczyńcy mogą dokonywać wpłat na nasze 87 1020 5242 0000 2502 0151 6897 z dopiskiem: "Wrocław Cup 2013". Za wszelką pomoc bardzo serdecznie dziękujemy i zachęcamy do kibicowania naszej drużynie!

Podczas poprzednich edycji miejsce rozgrywek było chętnie odwiedzane przez mieszkańców Wrocławia, a także turystów, którzy w okresie wakacji postanowili odwiedzić stolicę Dolnego Śląska. Turniej cieszył się także zainteresowaniem mediów — informacje o nim, relacje z przebiegu i wyniki pojawiały się w najważniejszych mediach lokalnych, a także ogólnopolskich. Wrocławski turniej to pierwsza i jedyna (jak do tej pory) tego typu impreza w Europie. Co roku gościmy reprezentacje narodowe z całego kontynentu; w ubiegłym roku do grona krajów, które gościliśmy, dołączył Kirgistan. W tym roku chęć uczestnictwa zgłosiły również drużyny z Kambodży, Ghany, Argentyny. Dla wszystkich uczestników udział w turnieju „Wrocław Cup” jest bezpośrednim przygotowaniem do Mistrzostw Świata Osób Bezdomnych, które odbędą się tydzień później w Poznaniu. Bezpośrednimi uczestnikami projektu będą:

- 160 zawodników (16 drużyn, liczących po 10 osób), biorących udział w turnieju;

- 20 osób stanowiących obsługę techniczną turnieju — będą to (tak jak w poprzednich edycjach) osoby bezdomne, rekrutujące się spośród mieszkańców placówek Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta;

- 20 wolontariuszy rekrutowanych z wrocławskich szkół i uczelni — będą oni opiekunami drużyn, zapewnią sprawny przebieg turnieju.

Celem realizowanego zadania jest aktywizacja społeczna osób zagrożonych bądź wykluczonych społecznie, z naciskiem na osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Jak pokazuje doświadczenie, piłka nożna uliczna jest doskonałym wsparciem w procesie wychodzenia z uzależnień czy bezdomności. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach uczą się, jak w sposób konstruktywny spędzać czas wolny. Rywalizacja sportowa uczy walki o cele, którą później można przełożyć na walkę o cele życiowe.

Dzięki uczestnictwu w turnieju adresaci zadania stają się częścią drużyny, przez co zmniejsza się poczucie izolacji społecznej. Stanowią dla siebie grupę wsparcia, co niweluje poczucie izolacji, odrzucenia i osamotnienia. W wyniku procesu przygotowawczego do turnieju (treningi, zgrupowania, udział w turniejach krajowych etc.) rośnie świadomość i potrzeba higienicznego trybu życia — wolnego od nałogów, z dbałością o kulturę fizyczną i umysłową. Zmniejsza się przez to ryzyko zachowań aspołecznych czy patologicznych.

Istotnym celem zadania (poza wyżej wymienionym) jest także aktywizacja zawodowa osób, które stanowić będą obsługę techniczną turnieju. Bardzo często osoby bezdomne to także osoby długotrwale bezrobotne. Stąd też ważnym jest, że dzięki realizacji zadania osoby te będą miały możliwość wykształcenia w pewnym stopniu nawyku pracy, odpowiedzialności czy też sumienności. Powierzenie im zadań związanych z prawidłowym przebiegiem turnieju pozwoli nabrać pewności siebie, wiary w swoje umiejętności. Jak pokazuje doświadczenie, osoby, które brały udział w organizacji poprzednich edycji imprezy, znacznie częściej (i z mniejszymi obawami czy strachem) podejmują aktywność zawodową.

Kolejnym celem zadania jest zmiana stereotypu, postrzegania osoby bezdomnej jako brudnej, zaniedbanej, będącej pod wpływem alkoholu, zrezygnowanej. Niwelowanie tego stereotypu jest bardzo istotne, jeżeli chcemy mówić o powrocie osób wykluczonych do głównego nurtu życia społecznego. Osoby oglądające turniej będą mogły zobaczyć ludzi ambitnych, konsekwentnych w dążeniu do wyznaczonych celów, dbających o siebie, prowadzących zdrowy, higieniczny tryb życia, wolny od nałogów. Pozwoli to w pewnym stopniu znieść stereotypowy obraz osoby bezdomnej czy uzależnionej.

W celu zrealizowania projektu na Rynku powstanie specjalna infrastruktura umożliwiająca jego przeprowadzenie: zbudowany zostanie podest o wymiarach 26 × 20 metrów, na którym zostanie umieszczona sztuczna trawa oraz zamontowane boisko do piłki nożnej ulicznej (22 × 16 metrów). Postawione zostaną namioty dla: obsługi technicznej turnieju (obsługa informatyczna, sędziowie), zawodników (wydawanie posiłków, miejsce odpoczynku), pomocy medycznej. Zamontowany zostanie telebim, na którym będzie można oglądać przebieg zawodów. Ponadto powstanie miejsce dla spikera zawodów. Całość infrastruktury zostanie ogrodzona.

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->