Peregrynacja obrazu Ecce Homo i Relikwii św. Brata Alberta w naszej noclegowni
Autorstwo / redakcja: Krzysztof Pawłuszko   
czwartek, 24 marca 2011 14:29

Czas tych swoistych dla nas rekolekcji (22–25 lutego 2011) w towarzystwie samego św. Brata Alberta i namalowanego przez niego obrazu „Ecce Homo” rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą z udziałem naszego duszpasterza ks. Ryszarda Zawadzkiego. Dla wielu uczestników spotkanie z Chrystusem w Eucharystii i Jego niemalże żywym wizerunkiem w obrazie naszego Patrona sprawiło, że tajemnica obecności Boga stała się bliższa, bardziej namacalna. Szczególnie dla naszych podopiecznych, którzy doświadczeni trudem życia mogli jak w lustrze przejrzeć się w obliczu cierpiącego Boga bardzo wyraziście przedstawionego w obrazie „Ecce Homo”.

Zachętą do tego, żeby podejść bliżej i pozostać z wizerunkiem dłużej sam na sam, były słowa księdza, który zaprosił wszystkich, aby nie zmarnować czasu, jaki daje peregrynacja. Podkreślił również, że to właśnie w ciszy adoracji jest szansa na to, by trafiła do naszych serc treść bijąca z obrazu i przemawiająca bardziej niż jakiekolwiek inne słowa wypowiedziane przez człowieka. Spotkanie zakończyliśmy koronką do Bożego Miłosierdzia. Po przerwie mieszkańcy i pracownicy noclegowni wysłuchali konferencji p. Marka Oktaby nt. życia i działalności św. Brata Alberta oraz historii namalowanego przez niego obrazu „Ecce Homo”. Po konferencji obraz wraz relikwiami został uroczyście przeniesiony do kaplicy, gdzie rozpoczął się czas adoracji prywatnej. Wieczorem ukoronowaniem dnia było wspólne czuwanie mieszkańców i pracowników placówki połączone z modlitwą Różańcową. Po czuwaniu chętni mogli skorzystać z sakramentu pokuty, jaki sprawował tego wieczoru ks. Aleksander Radecki. Chętnych, jak się okazało, nie brakowało. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień rekolekcji pod nazwą „Ecce Homo”.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy jutrznią z udziałem studentów Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka”. Dało się zauważyć, że po wspólnie, bardzo pięknie zaśpiewanej modlitwie porannej, każdy z uczestników, z uśmiechem zaczął dzień. Po jutrzni nastał czas adoracji prywatnej, którą zakończyła modlitwa Anioł Pański w południe, połączona z modlitwą Różańcową. W tej części dnia również towarzyszyli nam studenci z „Maciejówki”. Po rozmodleniu mieszkańcy udali się na obiad, by zaraz po nim przyjść na prezentację filmu pt. „Brat Naszego Boga”, na podstawie sztuki Ojca Świętego Jana Pawła II. Ta niewątpliwie szczególna produkcja jeszcze bardziej wprowadziła widzów w życie św. Brata Alberta i stała się klamrą spinającą konferencje z dnia poprzedniego. W całości te dwa wydarzenia dały, jak sądzę, dobry grunt do dalszego, osobistego i wspólnotowego przeżywania peregrynacji. Po zakończeniu prezentacji filmu nadszedł czas przygotowania do Mszy Świętej. W tym czasie chętni mogli skorzystać z sakramentu pojednania. Tym razem również frekwencja dopisała. Gdy skończyły się przygotowania, uczestnicy mogli w spokoju skupić się na Eucharystii, która także w tym dniu była momentem zatrzymania się, wyciszenia i spojrzenia w stronę Boga. Swoją modlitwą i obecnością zaszczyciły nas także siostry Albertynki mieszkające i pracujące na co dzień we Wrocławiu. Podczas Eucharystii bardzo poruszające słowo wygłosił ks. Ryszard, który sięgając do kart Ewangelii wskazał, jak Bóg jest ciągle blisko człowieka, szczególnie cierpiącego i znieważonego. Wskazał również, że celem ostatecznym człowieka nie jest cierpienie i śmierć, ale zmartwychwstanie i życie. Tak zakończyliśmy kolejny dzień peregrynacji, który upłynął uczestnikom tego wydarzenia bardzo szybko.

Przedostatni dzień rekolekcji z obrazem „Ecce Homo” i relikwiami św. Brata Alberta zaczęliśmy podobnie jak poprzedni, czyli od jutrzni z udziałem młodzieży studenckiej. Później nastąpił czas adoracji prywatnej. Po niej mieszkańcy i pracownicy noclegowni spotkali się na modlitwie południowej Anioł Pański i Różańcu połączonym z albertyńskimi rozważaniami. Po czuwaniu wszyscy udali się na obiad. Po obiedzie mieszkańcy i pracownicy placówki udali się wraz diakonami i klerykami z Wrocławskiego Seminarium Duchownego na koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Drogę Krzyżową. Był to szczególny moment zanurzenia w tajemnice cierpiącego Chrystusa z obrazu św. Brata Alberta. Po tym nastąpiła chwila adoracji prywatnej, która dała uczestnikom jedną z ostatnich okazji żeby pobyć sam na sam z Chrystusem w obrazie „Ecce Homo”. Po niej osoby chcące pojednać się z Bogiem mogły skorzystać ze sakramentu spowiedzi. Uwieńczeniem dotychczasowych wydarzeń i całego dnia była uroczysta Msza Święta z udziałem Biskupa Andrzeja Siemieniewskiego i wspólnoty HalleluJah. Była to ostatnia Msza Święta podczas peregrynacji na terenie noclegowni. Na tej Eucharystii zagościły i tym razem Siostry Albertynki i wielu innych gości.

Biskup w homilii podkreślił, iż Bóg stworzył człowieka na swój obraz, ale na podobieństwo do Niego trzeba człowiekowi pracować. Ważne jest też to, że nie pozostawia nas samych w tym upodobnianiu się do Niego, nawet wtedy gdy nasz wewnętrzny obraz jest daleki od Bożego. Dlatego człowiek pomimo licznych grzechów w każdym momencie życia może nawrócić się do Boga i pozwolić Mu na kontynuację malowania obrazu jaki w nas zawarł. Po Komunii Św. przedstawiciel wspólnoty HalleluJah Darek Zielonka poprowadził modlitwę dziękczynienia i uwielbienia akcentując przy tym, jak wielką godność i wartość ma człowiek w oczach Boga bez względu na popełnione w życiu błędy oraz poniesione porażki. Na zakończenie Mszy Świętej Biskup Siemieniewski udzielił wszystkim uczestnikom zgromadzenia uroczystego błogosławieństwa, dziękując przy tym za możliwość spotkania i wspólną modlitwę. Uczestnicy mieli także możliwość ucałowania Relikwii. Później Relikwie wraz z obrazem „Ecce Homo” zostały przeniesione do Kaplicy.

W tym czasie została przygotowana wspólna kolacja — Agape. Były to radosne chwile dzielenia się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami z tych kończących się dni peregrynacji w noclegowni. Zawsze takie momenty pokazują jak mieszkańcy odrywając się od szarej codzienności potrafią ze sobą spędzać czas, rozmawiać, dzielić się własnym życiowym doświadczeniem i cieszyć chwilą. Było to szczególnie poruszające świadectwo dla osób przybyłych z zewnątrz. Na koniec spotkania Biskup Andrzej Siemieniewski każdemu, kto wyraził wolę, nałożył dłoń na głowie i wypowiedział słowa indywidualnego błogosławieństwa. Tak zakończył się przedostatni dzień peregrynacji.

W ostatnim dniu peregrynacji, w porze porannej mieszkańcy wraz z pracownikami placówki przygotowali uroczystą procesję z obrazem „Ecce Homo” i Relikwiami św. Brata Alberta, które zostały przekazane i przewiezione do schroniska w Szczodrem. W ten sposób zakończyliśmy ten duchowy czas na terenie naszej placówki.

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online
 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->