Noclegownia Wrocław Mistrzem Polski w Piłce Nożnej!
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
wtorek, 20 maja 2008 15:27

10 maja 2008 na wrocławskim Rynku odbyły się Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Środowisk Bezdomnych i Trzeźwościowych. Organizatorem po raz pierwszy było Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Wszelkie działania koordynował Maciek Gudra. Finansowego wsparcia udzieliła przede wszystkim Gmina Wrocław. Do turnieju przystąpiło 12 ekip z całej Polski. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta reprezentowały drużyny Koła Gdańskiego oraz dwie z Koła Wrocławskiego, występujące pod nazwami- Noclegownia i Bogedaina. Poza nimi udział wzięły drużyny: Monar Babigoszcz, Monar Rożnowice, Monar-Markot Rożnowice, Monar Nowolipsk, Abstynenci 07 Poznań, Hetmania Poznań, Porozumienie na Rzecz Trzeźwości Warszawa, Klub Abstynenta "Serce" Zduńska Wola i PKPS z Bydgoszczy.

Rozpoczęcie imprezy nastąpiło o godzinie 10.00. Zaproszeni goście - minister Jarosław Duda, dyrektor firmy Garman, życzyli piłkarzom dobrej zabawy i przyjemności z gry. Po nich głos zabrał Prezes Koła Wrocławskiego Aleksander Pindral i tradycyjną formułą otworzył zawody. Pierwszą piłkę kopnął Janusz Sybis - ikona Śląska Wrocław.

Początkowo drużyny walczyły w czterech grupach liczących po trzy zespoły. Z każdej grupy dwie zwycięskie drużyny przechodziły do ćwierć finału, trzecie grały nadal o miejsca 9-12.

Nasze drużyny grały bardzo dzielnie i skutecznie. Noclegownia, po odniesieniu dwóch pewnych zwycięstw, wygrała w swojej grupie i spokojnie czekała na przeciwnika w następnej rundzie. O wiele ciężej miała drużyna Bogedaina, która jeden mecz zremisowała i jeden przegrała. W obu tych spotkaniach wykazała jednak wielką wolę walki i nawet w sytuacji, gdy przegrywała trzema lub czterema bramkami, potrafiła osiągnąć remis. Dzięki lepszemu bilansowi bramek wyprzedziła broniącego tytułu wicemistrza Markot Rożnowice. Najgorzej z „albertyńskich” drużyn wypadł Gdańsk, któremu pomimo dużej zaciętości i ogromnemu zaangażowania nie udało się zdobyć żadnego punktu w swojej grupie. Wpływ na to miał niewątpliwie brak zawodników rezerwowych w gdańskiej ekipie, którzy wchodząc do gry pozwalaliby złapać oddech podstawowym zawodnikom.

W ćwierć finale doszło do ogromnej sensacji! Bogedaina po niesamowitej walce pokonała 4:2 o wiele wyżej rozstawioną drużynę Abstynentów z Poznania. Wygranym meczem również cieszyła się drużyna Noclegowni. Stawkę półfinalistów uzupełniły Hetmania Poznań i Monar Rożnowice.

Mecze półfinałowe zakończyły się zwycięstwami Noclegowni i Hetmanii. Finał zaplanowano na godzinę 20:15. Zgromadził on tłumy kibiców, składających się z mieszkańców Wrocławia oraz turystów licznie oblegających w tym czasie wrocławski Rynek. Opustoszały pobliskie piwne ogródki, nie wytrzymując konkurencji z atrakcjami na boisku, co również było sukcesem trzeźwościowej imprezy. Na trybunach nie było wolnego miejsca. Kibice oblegali boisko ze wszystkich stron. Pomimo próśb sędziów i organizatorów nie udało się odsunąć widzów od band okalających boisko.

Sam finał był pokazem piłki ulicznej na najwyższym światowym poziomie, wszak udział w nim brało 10 byłych i obecnych reprezentantów na Mistrzostwa Świata.

Do przerwy był remis 1:1. W momencie, gdy wszyscy szykowali się do dogrywki i rzutów karnych, dwie akcje wrocławskiej drużyny zakończyły się sukcesem.3:1!!!! Radość zwycięzców nie miała granic. Kibice na Rynku również nie posiadali się ze szczęścia. Wygrał Wrocław!! Po chwili jednak zwycięzcy i przegrani razem zgodnie dziękowali sobie i zebranym dookoła za udział i dobrą zabawę.

Przy światłach wrocławskich latarni nastąpiło zakończenie imprezy, w trakcie którego Adam Stocki- dyrektor biura Sportu i Turystyki UM w imieniu Prezydenta Wrocławia wręczył nagrody dla najlepszych drużyn. Swój puchar wręczył także senator, sekretarz stanu, minister Jarosław Duda. Niewątpliwie bez tych osób nie udałoby się przeprowadzić Mistrzostw na wrocławskim Rynku.

Najważniejsze jednak były głosy uczestników imprezy, którzy dziękowali za możliwość uczestnictwa w tych zawodach. Największą sympatią cieszyła się drużyna z Babigoszczy. Ci młodzi chłopcy, leczący się obecnie w ośrodku Monaru, pokazali, że można się bawić na trzeźwo, a ich spontaniczne podziękowania ujęły wszystkich obecnych na Rynku.

Do zobaczenia za rok na którymś z Rynków!

Końcowa klasyfikacja Mistrzostw:
1. Wrocław Noclegownia
2. Hetmania Poznań
3. Wrocław Bogedaina
4. Monar Rożnowice
5. Monar Babigoszcz
6. Poznań 07 Abstynenci
7. Zduńska Wola
8. Markot Rożnowice
9. Warszawa
10. Gdańsk
11. Monar Nowolipsk
12. Bydgoszcz

A oto fragment filmu dokumentalnego o wspaniałym święcie piłkarskim:I jeszcze kilka zdjęć dokumentujących to wydarzenie:

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->