O pracowni sitodruku wielkoformatowego w MiserArt — „SitoOgrodnicy”
wtorek, 12 września 2017 14:15

Od 2016 roku w MiserArt przy ul. Cybulskiego 35A, placówce Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta działającej w partnerstwie z Fundacją Homo Sacer, działa pracownia sitodruku wielkoformatowego. Sitodruk jest techniką graficzną. Pracownia sitodruku pozwala na produkcję wzorzystych tapet, tkanin metrażowych, obrusów, zasłon, elementów ubioru, plakatów. Działania tego rodzaju w MiserArt tworzą nowe możliwości eksploatacji tego miejsca — zarówno w wymiarze społecznym, edukacyjnym, artystycznym, jak i użytkowym czy ekonomicznym. Sitodruk daje możliwość pracy zarówno artystycznej, jak i komercyjnej.

Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie pracowni jest Natalia Jerzak, absolwentka Pracowni Ekspansji Graficznej ze specjalizacją z sitodruku u prof. Małgorzaty Warlikowskiej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. „Prawą ręką” artystki jest Mirosław — członek ekipy MiserArt, który ma do sitodruku prawdziwy talent, a nauczył się tej techniki właśnie podczas warsztatów w MiserArt. Natalia oraz Mirek prowadzą — wspólnie lub indywidualnie — warsztaty z dziećmi i młodzieżą zarówno w pracowni MiserArt, jak również wyjazdowo. W ramach działań pracowni przeprowadzali oni wiele warsztatów: podczas Nocy Nadodrza, na Festiwalu Siedem Aniołów w Jarocinie, w Żywej Pracowni w Krakowie, na spotkaniach grupy Siedem Aniołów w Jarocinie, w Toruniu, nad Zatoką Pucką… Oferta warsztatowa jest ciągle uaktualniana i rozwijana. 21 września organizowane są anglojęzyczne warsztaty w ramach Konferencji „Miasto i kultura” organizowanej przez Wydział Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Biuro ESK Wrocław 2016.

Pracownia zrealizowała do tej pory dwa projekty w ramach funduszu Mikrogranty ESK Wrocław 2016 — jesienią 2016 oraz wiosną 2017. „SitoOgród” w MiserArt, pierwszy z nich, był adresowany dla osób bezdomnych związanych z pracownią MiserArt oraz dzieci. Podzielony został na II etapy: w I etapie uczestnikami szkolenia były osoby bezdomne, w II etapie ich rola zmieniła się w kierunku koordynacji i współdzielenia zadań szkoleniowca warsztatów dla dzieci (ok. 10 osób, 10–17 l.). Finałem projektu była wystawa wydrukowanych wspólnie wzorzystych tkanin.

Wiosenna edycja SitoOgrodu szła o krok dalej — osoby bezdomne były „mistrzami” i przewodnikami w technice sitodruku dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Do współpracy zaprosiliśmy Warsztat Terapii Zajęciowej „Wspólnota” działający w ramach Fundacji im. św. Brata Alberta. Finisaż wystawy odbył się w Galerii BWA Awangarda, w zajmowanej przez MiserArt witrynie w ramach 5. Biennale Out of STH. „Zajęcie”.

Zapraszamy do śledzenia aktualnych działań SitoOdrodników na: www.facebook.com/SitoOgrodnicy

 


 

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->