Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok 2006
Autorstwo / redakcja: Aleksander Pindral, Magdalena Jezierska   
sobota, 10 marca 2007 14:27

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe
za rok 2006
z działalności Wrocławskiego Koła
Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

WŁADZE STATUTOWE KOŁA

Zarząd Koła rozpoczął pracę w 2006 roku w składzie:
Magdalena Jezierska – Prezes
Aleksander Pindral – Wiceprezes
Arkadiusz Bednarzak – Skarbnik
Jolanta Kamińska – Członek
Barbara Tomkiewicz – Członek

W 2006 roku odbyły się 2 sprawozdawcze Zebrania Koła – 19.V i 16.XII. Uczestniczyło w nich kolejno 38 i 37 członków. Zarząd Koła odbył 28 posiedzeń. Podjęte zostały 24 uchwały.

Komisja Rewizyjna rozpoczęła w 2006r. pracę w następującym składzie:
Marcin Różański – Przewodniczący
Eugeniusz Danielewicz – Członek
Irena Reczkowska – Członek
Krystyna Gryszko – Członek

Z dniem 1 marca rezygnację z pracy w Komisji Rewizyjnej złożyła Irena Reczkowska. Za tą decyzją przemawiało przyjęcie obowiązków Głównego Księgowego w Zarządzie Głównym Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Komisja odbyła 21 listopada wizytację Schroniska dla Mężczyzn w Szczodrem.
Kontrole w Kole przeprowadzane były również przez:

  1. 1.Urząd Miejski Wrocławia – Biuro Kontroli. Kontrola dotyczyła prawidłowości wykorzystania środków budżetowych otrzymanych z Gminy Wrocław. Zakończyła się kilkoma uwagami dotyczącymi prawidłowości sporządzanych sprawozdań.

  2. 1.Biegłego rewidenta działającego z upoważnienia zarządu Głównego TPBA. Był to audyt finansowy w ramach badania bilansu całego Towarzystwa za 2005r. Kontrola ta nie stwierdziła istotnych uchybień.

ZATRUDNIENIE, CZŁONKOSTWO i WOLONTARIAT W KOLE WROCŁAWSKIM.

Na koniec 2006r. do Koła Wrocławskiego należało 100 członków zwyczajnych i 14 wspierających. W ciągu roku 40 członków z powodu braku aktywności zostało wykreślonych z ewidencji, 3 zmarło, a 5 złożyło rezygnację. Zaangażowanie w prace Koła przejawiała ustalona od lat grupa członków, w tym głównie pracownicy. Do grona członków Koła przyjęliśmy 5 osób.

Rok 2006 zamknęliśmy następującym poziomem etatyzacji w Kole: zatrudnionych na umowę o pracę było 46 osób, co przeliczało się na 44,62 etatu. Z tej liczby 5 etatów przyznanych było dla naszych podopiecznych przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu w ramach prac interwencyjnych. W ciągu całego roku z tej formy refundowanego zatrudnienia skorzystało 12 mieszkańców schronisk i noclegowni. Wykonywali oni pracę na rzecz placówek Koła Wrocławskiego.


Zatrudnieni obsadzeni byli na następujących stanowiskach:
  • psycholog - 1
  • terapeuta ds. uzależnień - 1
  • kadra opiekuńcza (kierownicy, zastępcy kierowników, opiekunowie) - 27 osób, w tym 11 osób z wykształceniem wyższym, 2 osoby z licencjatem, 9 osób z ukończona szkołą policealną, 5 osób z wykształceniem średnim. Z tego grona 15 osób posiadało wykształcenie kierunkowe (pedagogika, socjologia, resocjalizacja, służby społeczne).
  • pracowników administracji - 4
  • informatyk - 1
  • kierowców - 2
  • kucharzy - 2
  • 8 pracowników gospodarczych (4 w ramach prac interwencyjnych)

W ciągu roku 6 osób wypowiedziało umowę o pracę. Decydowały o tym głównie względy ekonomiczne.

Umową zleceniem objęliśmy zatrudnienie następujących osób

  • lekarz internista ze specjalizacją z psychiatrii – 1 (cały rok)
  • psycholog – 1 (cały rok)
  • opiekunka – 1 (na czas zastępstwa)
  • kierowca – 1 (zastępstwo w okresie urlopowym)
  • inspektor nadzoru – 1 (na czas remontu kotłowni w Szczodrem)

Zastępczą służbę wojskową odbywały 2 osoby (pomocnik kucharza i pracownik gospodarczy)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (w Szczodrem GOPS) zapewniał w placówkach stałe dyżury pracowników socjalnych, którzy w uzasadnionych przypadkach wnioskowali o zasiłki socjalne, orzeczenie stopnia niepełnosprawności, przyznanie miejsca w Domu Pomocy Społecznej, itp.;

Wolontariat odbywało w okresie sprawozdawczym 13 osób: 2 lekarzy internistów, 6 osób w charakterze opiekuna, 1 wolontariuszka z Jezuickiego Wolontariatu Europejskiego, 2 wolontariuszy pomagających przy pracach gospodarczych, 1 pomocnik kucharza, 1 kierowca.

POSŁUGA DUSZPASTERSKA W PLACÓWKACH/strong>

Schronisko dla Mężczyzn na ul. Bp Bogedaina 5 ma duszpasterza w osobie o. Zdzisława Szymczychy ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. W każdym tygodniu odprawiana jest msza św.W placówce tej odbywają się corocznie Rekolekcje Wielkopostne i Adwentowe. W 2006r. rekolekcjonistami byli: Ojciec Zdzisław (Rekolekcje Wielkopostne) i ks. dr Włodzimierz Wołyniec (Rekolekcje Adwentowe).

Schronisko dla Kobiet i Matek z Dziećmi na ul. Strzegomskiej 9 objęte jest opieką duszpasterską przez o. Damiana z Zakonu Paulinów. Msze św. odprawiane są w niedziele i święta.

Schronisko dla Mężczyzn w Szczodrem znajduje się na terenie Parafii pod wezwaniem św. Brata Alberta w Mirkowie. Ksiądz z kościoła filialnego w Domaszczynie odprawia w schronisku mszę św. w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz we wszystkie święta kościelne. Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “DOMINIK” z Wrocławia odbywa w tej placówce 1 raz w miesiącu kilkugodzinne spotkania ewangelizacyjne z mieszkańcami.

Brak było współpracy Parafii św. Maurycego z Noclegownią dla Mężczyzn.

REALIZOWANE PROJEKTY

  1. Łaźnia i pralnia dla osób bezdomnych - udostępnianie łaźni i pralni dla osób ubogich i bezdomnych spoza placówek Towarzystwa. Daje to tym osobom możliwość kompleksowego wykonania zabiegów higienicznych w postaci kąpieli, wymiany i wyprania odzieży, strzyżenia, skorzystania ze środków dezynfekujących, a w szczególnych przypadkach środków przeciwko wszawicy, grzybicy i świerzbowi. Projekt ten w 2006r., zgodnie z sugestiami Wydziału Zdrowia UM Wrocławia, został wpisany w zakres rzeczowy zadania realizowanego przez Koło w ramach umowy trzyletniej.

     

  2. Ponownie w grze – prowadzenie drużyny piłki nożnej w noclegowni na ul. Małachowskiego 13, co ma na celu promocję wśród osób bezdomnych trzeźwego spędzania czasu wolnego, wzmacnianie ich poczucia wartości i odpowiedzialności oraz podnoszenie umiejętności współdziałania w grupie. Koordynatorem projektu jest Maciej Gudra. W minionym roku drużyna odniosła następujące sukcesy:
    • II miejsce w Mistrzostwach Polski TPBA rozgrywanych w Gorzowie Wielkopolskim, maj 2006,

    •  

    • Występ naszych zawodników w kadrze Polski osób bezdomnych na Mistrzostwach Europy w Tczewie, Międzynarodowych Mistrzostwach Rosji w Sankt Petersburgu i Mistrzostwach Świata w Kapsztadzie (RPA).

     

    1. Pogotowie dworcowe dla osób bezdomnych - działania ratownicze podejmowane wobec osób koczujących na wrocławskich dworcach i w obiektach niemieszkalnych. Osobom tym proponowany jest pobyt w schronisku w Szczodrem. Do przewozu tych osób przeznaczamy własny transport. Wyjazdy odbywają sie 4 razy w tygodniu. Projekt realizują pracownicy schroniska w Szczodrem.

    1. W roku sprawozdawczym Zarząd Koła uaktualnił Regulamin Pracy i Regulamin Schronisk;
    2. Przeprowadzono próbną ewakuację Schroniska dla Mężczyzn w Szczodrem w ramach podnoszenia poziomu ochrony przeciwpożarowej naszych placówek.
    3. Koła Wrocławskie uczestniczyło w organizacji obchodów XXV-lecia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
    • wynagrodzenia – 926.200 zł + 40.900 umowy zlecenia
    • energia elekt., c.o., woda, paliwo opałowe (gaz, olej) – 280.800 zł
    • narzuty na wynagrodzenia – 225.850 zł
    • zakup żywności – 76.037 zł
    • usługi pocztowe i telekomunikacyjne - 26.600 zł
    • zakup leków – 36.210 zł
    • Urząd Miasta na całoroczną działalność schronisk i noclegowni – 874.600 zł
    • Wydział Zdrowia Urzędu Miasta na program „Ponownie w grze” - 10.000 zł
    • Dolnośląski Urząd Wojewódzki w ramach programu „Bezdomność” - 37.000 zł
    • Ministerstwo Polityki Społecznej za pośrednictwem Zarządu Głównego TPBA – 123.400 zł
    • Częściowa odpłatność mieszkańców za pobyt w placówkach – 584.600 zł
    • Dochód ze zbiórek publicznych (Kwesta listopadowa na cmentarzach, kwesty „Zielony Mikołaj” i Wielkanocna w hipermarketach) – 49.369 zł
    • Dochód z 3 kiermaszów odzieżowych, które odbyły się w parafii św. Mikołaja – 7.535 zł
    • Ofiary pieniężne krajowe – 83.629 zł
    • Spadek z USA – 2.678 USD
    • Wpływ z odpisu 1% podatku od osób fizycznych – 15.458 zł
    • Refundacja kosztów z innych Ośrodków Pomocy Społecznej – 11.348 zł
    • Leki z darów – 5.454 zł
    • Żywność z darów – 280.155 zł
  3. NOWE INICJATYWY:

    DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA

    W okresie sprawozdawczym w naszych placówkach odbywały się w sposób cykliczny praktyki zawodowe z udziałem słuchaczy kilku wrocławskich uczelni: Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Służb Publicznych “ASESOR”, Szkoły Policealnej Służb Społecznych, Centrum Kształcenia Kadr “PROFESJA”. Miejscem praktyk było najczęściej Schronisko dla Kobiet i Matek z Dziećmi. Wśród podopiecznych schronisk i noclegowni prowadzone były liczne badania ankietowe. W oparciu o nie powstawały prace licencjackie i magisterskie. Przeprowadzane były szerokie badania w ramach projektu “Droga do zatrudnienia. Mapa uwarunkowań aktywizacji niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku”, realizowanego przez Federację Pracodawców Polski Zachodniej ze środków EFS.

    WYMIAR POMOCY

    FORMY POMOCY

    MĘŻCZYŹNI

    KOBIETY

    DZIECI

    Razem

    1. Liczba osób, które korzystały z noclegu

    2650

    119

    34

    2773

    2. Przyjęci po raz pierwszy

    931

    73

    -

    1004

    3. Przy przyjęciu nie posiadali źródła dochodów

    861

    66

    -

    927

    3. W czasie pobytu w placówce uzyskali stałe zatrudnienie

    99

    12

    -

    111

    4. Uzyskali inną formę zatrudnienia, również w ramach porozumienia wolontariackiego

    114

    11

    -

    125

    5. Usamodzielnienie (bez punktu 7)

    15

    4

    -

    19

    6. Odeszło do DPS

    30

    6

    -

    36

    7. Powrót do rodziny

    29

    15

    -

    44

    8. Leczenie uzależnień (podjęcie terapii)

    168

    9

    -

    177

    9. Liczba wizyt u lekarza w schronisku/ noclegowni

    2515

    228

    -

    2743

    10. Przyjęci przez pracownika socjalnego

    730

    186

    -

    916

    11. Objęci wsparciem psychologa

    224

    78

    23

    325

    12. Uzyskali emeryturę, rentę, alimenty, zasiłek rodzinny i in. (bez zasiłków celowych).

    88

    11

    -

    99

    13. Złożyli wnioski na mieszkanie z zasobów komunalnych lub socjalne

    53

    13

    -

    63

    14. Wyrobili z naszą pomocą dowód osobisty

    113

    12

    -

    125

    15. „Osoby przewiezione z dworców, altanek, itp. do placówek przez pracowników Koła

    142

    -

    -

    142

    16. Posiłki dla osób z zewnątrz

    11629

    3403

    -

    15032

    17. Prowiant dla osób z zewnątrz

    604

    425

    -

    1029

    18. Pomoc rzeczowa dla osób z zewnątrz

    2549

    409

    -

    2958

    19. Kąpiele osób z zewnątrz

    3686

    339

    -

    4025

    Struktura wieku osób, które przebywały w placówkach w 2006r.:

    Przedział wieku

    M - %

    K - %

    Do 30 lat

    12

    22

    31-50 lat

    39

    40

    51-70 lat

    43

    29

    Pow. 70 lat

    6

    9

    CZĘŚĆ FINANSOWA

    Całkowity koszt prowadzonej przez Koło Wrocławskie działalności wyniósł 2006r. - 2.327.900 zł

    Największe pozycje po stronie wydatków to:

    Dotacje i inne źródła przychodów:

    Opracował:
    Zatwierdziła:
    Aleksander Pindral
    Magdalena Jezierska
 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->