Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Jak krzyż wielkopiątkowy św. Jana Pawła II peregrynował po Wrocławskim Kole TPBA (20–23.08.2016)
środa, 24 sierpnia 2016 12:38

W ramach ogólnopolskich obchodów jubileuszowych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w dniach 20–23 sierpnia 2016 dostąpiliśmy — jako Koło Wrocławskie TPBA — zaszczytu przyjęcia krzyża wielkopiątkowego św. Jana Pawła II. Ta wyjątkowa papieska relikwia pielgrzymowała po wszystkich naszych placówkach dla osób bezdomnych, dając mieszkańcom, pracownikom i członkom Towarzystwa okazję do wspólnej modlitwy i medytacji nad uniżeniem Pana Jezusa w Jego krzyżowym męczeństwie. Peregrynację rozpoczęliśmy Mszą świętą pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego w kościele św. Stefana na wrocławskim Tarnogaju i procesją do Schroniska dla Mężczyzn, następnie w kolejnych dniach krzyż trafił do Schroniska dla Kobiet i Matek z Dziećmi, potem do Noclegowni dla Mężczyzn oraz Schroniska w Szczodrem, by swą "wędrówkę" zakończyć ponownie na Tarnogaju, gdzie przekazaliśmy go przedstawicielom Koła Świdnickiego TPBA.

Peregrynacja Krzyża Papieskiego

Peregrynacja Krzyża Papieskiego w TPBA Koło Wrocławskie 20.08.2016

Opublikowany przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Wrocławskie na 22 sierpień 2016

Papież-Polak trzymał ten krzyż podczas swojego ostatniego nabożeństwa drogi krzyżowej w Wielki Piątek 2005 w rzymskim Koloseum. Uczestniczyć w niej osobiście już nie był w stanie, brał w niej jednak udział w swoim pokoju trzymając krucyfiks w rękach, wręcz podtrzymując się na nim. Na zakończenie drogi krzyżowej ucałował go i przytulił, a potem powiedział: „I ja także ofiaruję moje cierpienia, aby dopełnił się Boży plan” — zmarł tydzień później, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2005.

Krzyż ten jest wyjątkowy: wykonany został przez rzeźbiarza-samouka, który podarował go swojej żonie sparaliżowanej po wypadku; patrząc nań mogła bardziej łączyć się w swym cierpieniu z ukrzyżowanym Chrystusem. Potem krzyż został ofiarowany Janowi Pawłowi II przez pielgrzymów z tej miejscowości. Figura Chrystusa na krucyfiksie wykonana jest z pietyzmem i miłością, wiernie oddając szczegóły Ukrzyżowanego.

Zdjęcia z ostatniej drogi krzyżowej św. Jana Pawła II — z krzyżem w jego ramionach — obiegły cały świat, a jedno z nich znajduje się na wydanym z okazji Peregrynacji pamiątkowym obrazku. Obrazki te wraz z modlitewnikami będą do dyspozycji naszych placówek podczas adoracji krzyża.

W każdej z nich obecność krzyża papieskiego będzie odpowiednio zorganizowana. Jest dla nas wyzwaniem, aby Peregrynacja tej swego rodzaju „relikwii” wielkiego Polaka stała się w całym naszym środowisku — podopiecznych, personelu, członków Koła, wolontariuszy i sympatyków — ważnym wydarzeniem w roku wielkich jubileuszy: Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia Bożego oraz 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta. Chodzi o wydarzenie religijne, ale oddziałujące na wszystkich jego uczestników także w codzienności i innych wymiarach naszego życia; wydarzenie mające na celu doświadczenie wielkiej wartości życia — życia każdego człowieka, życia niepozbawionego konfrontacji z cierpieniem, którego głębokim wyrazem jest właśnie Krzyż Pana Jezusa, otaczany taką czcią przez św. Jana Pawła II.

Pragniemy, aby doświadczenie to stało się udziałem nie tylko ludzi stojących o własnych siłach, ale także tych, którzy z różnych powodów upadli albo od zawsze znajdowali się w głębokim egzystencjalnym poniżeniu, a los nie pozwalał im widzieć dotąd żadnej realnej nadziei.

Inauguracyjna Msza święta na rozpoczęcie Peregrynacji krzyża wielkopiątkowego w Kole Wrocławskim TPBA odbędzie się w sobotę 20 sierpnia 2016 o godz. 12:00 w kościele św. Stefana przy ul. Kamienieckiej 72 (osiedle Tarnogaj). Zaproszenie do przewodniczenia przyjął ks. bp Andrzej Siemieniewski. Niezwykle ważne jest, abyśmy wzięli w niej jak najliczniejszy udział. Po Mszy przejdziemy z krzyżem w procesji do Schroniska dla Mężczyzn przy ul. bp. Bogedaina 5 i tutaj wszystkich gości podejmiemy uroczystym obiadem.

Sobota, 20 sierpnia

12:00 kościół parafialny pw. św. Stefana przy ul. Kamienieckiej 72 (osiedle Tarnogaj):
Msza święta z uroczystym przyjęciem krzyża wielkopiątkowego św. Jana Pawła II z Koła Dębickiego TPBA

— procesja do Schroniska dla Mężczyzn przy ul. bp. Bogedaina 5 (odległość do przejścia: 900 m)

14:00 obiad w Schronisku

15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i nabożeństwo drogi krzyżowej w kaplicy Schroniska

19:30 Msza święta (niedzielna) i apel jasnogórski w kaplicy Schroniska

Niedziela, 21 sierpnia

10:30 powitanie Krzyża w Schronisku dla Kobiet i Matek z Dziećmi (ul. Strzegomska 9), procesyjne przeniesienie do świetlicy schroniska- procesja mieszkanek i dzieci ze świecami

11:30 Msza święta pod przewodnictwem o. Michała Strojeckiego OSPPE — kapelana Schroniska

— czytania i modlitwa wiernych — mieszkanki, oprawa muzyczna Schola Brata Alberta

13:00 adoracja Krzyża — czytanie zapisków św. Brata Alberta i św. Siostry Faustyny

15:00 koronka do Miłosierdzia Bożego

15:30 adoracja Krzyża ze śpiewem, Różaniec święty, modlitwa ciszą

Poniedziałek, 22 sierpnia

— rano pożegnanie Krzyża w Schronisku dla Kobiet i Matek z Dziećmi

10:00 wprowadzenie Krzyża do Noclegowni dla Mężczyzn przy ul. Małachowskiego 13

10:30 adoracja Krzyża (siostry albertynki, mieszkańcy i personel Noclegowni)

18:00 Msza święta i przeniesienie Krzyża do kaplicy

— wieczorne czuwanie w kaplicy

Wtorek, 23 sierpnia

8:00 adoracja Krzyża (siostry albertynki)

9:00 pożegnanie Krzyża w Noclegowni

— adoracja Krzyża Wielkopiątkowego w Schronisku dla Mężczyzn w Szczodrem

15:00 Msza święta na pożegnanie Krzyża w Schronisku na Tarnogaju i przekazanie go delegacji Koła Świdnickiego TPBA

Więcej o tym wyjątkowym krzyżu: www.gosc.pl/doc/802980.Krzyz-niesie-czlowiek

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online
 
   
-->