Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Polskie Radio: Malarz, który został świętym — Albert Adam Chmielowski
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
poniedziałek, 28 grudnia 2009 12:24

Adam Chmielowski - AutoportretProgram 1 Polskiego Radia w audycji cyklicznej Wieczór kulturalny przypomniał 15 grudnia 2009 „jedną z najświatlejszych” — jak napisano — postaci Krakowa z przełomu wieków: Alberta Adama Chmielowskiego. Malarz, który został świętym — to opowieść o trudnych wyborach, bo decyzji, jakie podjął, nie podejmuje się w jednej chwili. Adam Chmielowski był absolwentem akademii w Monachium, powstańcem styczniowym. W powstańczych walkach stracił nogę. Uwielbiany przez swych wybitnych kolegów, bywalec salonów Heleny Modrzejewskiej. Był u szczytu sławy, kiedy zdecydował się przywdziać habit. Miłosierdzie i posługa najuboższym, ratowanie człowieczeństwa w człowieku to był cel reszty jego życia.

Adamowi Chmielowskiemu swą sztukę „Brat naszego Boga” poświęcił Karol Wojtyła. W audycji fragmenty spektaklu w adaptacji radiowej i reżyserii Henryka Rozena.

* * *

Audycję można odsłuchać z plików zamieszczonych na stronach Polskiego Radia:

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online

 
   
-->