Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Ks. dr Aleksander Radecki udekorowany Złotym Krzyżem Zasługi (27.03.2019)
środa, 27 marca 2019 16:01

Członek-współtwórca Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta — ks. dr Aleksander Radecki — przyjął 27 marca 2019 z rąk wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka wysokie odznaczenie państwowe, jakim jest Złoty Krzyż Zasługi.   Ks. Aleksander otrzymał go za zasługi w działalności społecznej, charytatywnej i duszpasterskiej.   Wojewoda odznaczył tego dnia także innych Dolnoślązaków, a wśród nich — również duchownych.

Jak podaje Wrocławski Gość Niedzielny:

„[…] w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono odznaczenia państwowe nadane mieszkańcom Dolnego Śląska przez Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów.   Wyróżnieni pochodzą z wielu dziedzin m. in. transportu drogowego, bezpieczeństwa, kultury, medycyny.

Wśród wyróżnionych byli także duchowni.   Złoty Krzyż Zasługi otrzymał m. in. ks. prałat Alfons Jurkiewicz za zasługi w działalności społecznej i duszpasterskiej.

— Na pewno uroczystość stała się dla mnie ciekawym doświadczeniem, bo w jednym miejscu zebrało się wielu ludzi z różnych dziedzin, którym naprawdę w życiu się chce.   Stworzyli wielobarwny witraż pokazujący różne sposoby zaangażowania człowieka w życie Dolnego Śląska.   Cieszę się, że mogłem spotkać tyle wartościowych osób — mówi ks. dr Radecki.

O nagrodę dla ks. Aleksandra Radeckiego wnioskowało Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w jubileuszu 35-lecia swojego istnienia.   Kapłan jest członkiem-założycielem, obecnym od początku działań organizacji.

Jak odbiera odznaczenie dla siebie?   Jak zwykle — z dużą skromnością i charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru.

— Ktoś człowieka wrobił i trzeba było nagrodę odebrać.   (śmiech)   Oczywiście doceniam wyróżnienie, ale nie po to się «wpakowałem» choćby w działalność dla [osób] bezdomnych, żeby ktoś mnie odznaczał.   Wiem, dla kogo to robię i uważam, że to mój obowiązek jako kapłana i człowieka — puentuje ks. Aleksander.

Oprócz wyżej wymienionych duchownych wojewoda dolnośląski odznaczył jeszcze:

• ks. kpt. Przemysława Tura (ordynariat polowy) — otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości;

• ks. Edwarda Rybczyńskiego — otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.

— Potraktujcie to jako symboliczne podziękowanie państwa za waszą aktywność i służbę dla ojczyzny.   Na co dzień zajmujecie się bardzo różnymi obszarami życia, ale to pokazuje, na jak wiele sposobów można robić coś dobrego dla Polski — przemawiał wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak”.

 

Źródło:  https://wroclaw.gosc.pl/doc/5426635.Krzyze-Zaslugi-dla-dolnoslaskich-kaplanow

 

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online

 
   
-->