Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Już po raz drugi pielgrzymowaliśmy na Górę św. Anny
Autorstwo / redakcja: Mirosław Tymoczko, fot. Dariusz Dobrowolski   
środa, 10 października 2012 15:44

W sobotę 6 października 2012 odbyła się we Wrocławskim Kole Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta autokarowa pielgrzymka do sanktuarium św. Anny położonego na Górze świętej Anny oraz wycieczka wokół tej góry, jako że jej okolice znane są z historii jako miejsce walk w obronie polskości tych ziem w okresie III powstania śląskiego. Sanktuarium opiekuje się zakon franciszkanów.

Uczestnikami pielgrzymki była 46-osobowa grupa podopiecznych z naszych schronisk wraz z opiekunami, w tym z duchowym opiekunem o. Krzysztofem ze zgromadzenia ojców sercanów, który m. in. pełni posługę kapłańską w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiu.

Po przyjeździe na miejsce mieliśmy przyjemność zapoznać się z tym ponadpięćsetletnim miejscem kultu religijnego oraz posłuchać ciekawej historii o św. Annie i historii związanej z dziejami franciszkanów, o czym opowiedział nam jeden z ojców z klasztoru franciszkanów. Następnie uczestniczyliśmy we mszy św. zorganizowanej dla pielgrzymów, którą celebrowało aż 4 księży, w tym nasz duchowy opiekun o. Krzysztof. Przed rozpoczęciem mszy padły ciepłe słowa przywitania przybyłych do Sanktuarium pielgrzymów z rożnych części kraju, a nawet państw (była m.in. obecna grupa z Czech). Zostało też wymienione schronisko św. Brata Alberta z Wrocławia, co było bardzo miłe i podnoszące na duchu.

Po mszy udaliśmy się do położonego nieopodal Sanktuarium muzeum misyjnego o. Franciszkanów, gdzie mogliśmy obejrzeć wiele ciekawych pamiątek z misji z różnych kontynentów oraz oglądnąć film o pracy misjonarzy franciszkańskich w Afryce. Następnie zeszliśmy na parking koło Domu Pielgrzyma położonego u podnóża góry, gdzie przy drewnianych, turystycznych stołach pośród drzew otulonych jesienną szatą, zjedliśmy smaczny bigos, który przywieźliśmy ze sobą oraz na deser ciasto drożdżowe własnego wypieku. Posileni wyruszyliśmy na dalszą wędrówkę, aby zobaczyć monumentalne dzieło wybitnego krakowskiego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego - Pomnik Czynu Powstańczego, wybudowane w latach 1955-56. W tym samym miejscu do 1945 r. znajdowało się mauzoleum zbudowane w okresie nazizmu, zburzone po wojnie. Następnie zwiedziliśmy położony poniżej pomnika amfiteatr skalny, wybudowany w dawnym kamieniołomie wapienia, który powstał w latach 1934-38 i służył jako miejsce zgromadzeń nazistów. Amfiteatr może pomieścić ok. 30 000 osób. Panuje w nim niesamowita akustyka, a jego koronę stanowi przepiękny drzewostan bukowy. Obecnie odbywają się tu koncerty oraz wiece polityczne. To miejsce tak nas urzekło, że zatrzymaliśmy się tu na nieco dłuższy czas i nie zdążyliśmy zwiedzić kolejnej zaplanowanej atrakcji turystycznej, jakim miało być Muzeum Czynu Powstańczego, które - można by rzec - zamknięto nam „przed nosem”. Ale stwierdziliśmy, że to może być zachęta, żeby kiedyś ponownie odwiedzić to urokliwe miejsce.

Pielgrzymka ta przyniosła nam wiele radości i duchowych przeżyć. Do Wrocławia wracaliśmy w bardzo pogodnych nastrojach i pozytywnie „naładowani”. Dodać tu jeszcze warto, że przez cały dzień pobytu na Górze Świętej Anny sprzyjała nam przepiękna jesienna aura

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online
 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->