Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Czytelnia

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi w czytelni.Zagrożenie bezdomnością osób z zaburzeniami psychicznymi w kontekście działania Ustawy z 1994 roku
Autorstwo / redakcja: Aleksander Pindral   
środa, 28 kwietnia 2010 11:19
Wyświetlono: 5288 razy.

Aleksander Pindral

Zagrożenie bezdomnością osób z zaburzeniami psychicznymi w kontekście działania Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

Artykuł zamieszczony w Auxilium Sociale nr 3-4/2000

Wstęp

W roku 1994 eksperci z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na zlecenie Departamentu Polityki Zdrowotnej opracowali "Program ochrony zdrowia psychicznego", przewidziany do realizacji w ramach potencjalnych możliwości jakie stwarzała uchwalona przez parlament dn. 19 sierpnia 1994 r. ustawa o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535). Ocena rozpowszechniania niepełnosprawności społecznej z powodu zaburzeń psychicznych uznana została w tym programie za jeden z preferowanych kierunków badań. Dokonując omówienia sytuacji dotyczącej leczenia i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi w okresie przed obowiązywaniem nowej ustawy, autorzy ocenili, iż "brak odpowiedniego zróżnicowania rodzaju placówek i udzielanych w nich usług powoduje, że świadczenia opieki psychiatrycznej są nieadekwatne do potrzeb wielu pacjentów. Odnosi się to zwłaszcza do opieki szpitalnej, którą u znacznej części chorych należałoby prowadzić w formach pośrednich, co gwarantowałoby bardziej skuteczną a zarazem tańszą opiekę. Około 20% leczonych w szpitalach psychiatrycznych przebywa tam wyłącznie ze względów społecznych (brak mieszkania, brak opieki rodziny w domu itp.). Nie można ich jednak wypisać ze szpitali, ponieważ brak jest form zakwaterowania chronionego, m.in. hosteli i środowiskowych domów samopomocy" (red. S. Dąbrowski 1995, s. 326).

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia123456następnaostatnia»

Strona 6 z 6