Noclegownia św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn

Noclegownia św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiuadres placówki:

ul. Małachowskiego 15
50-084 Wrocław

tel.: 71 717 34 25

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

kierownik: Maciej Gudra
wicekierownik: Robert Wojciech Jacaszek

 
 


Przelew online


Noclegownia zaprasza na rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Mirosław Tosza z Jaworzna (2009)
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
czwartek, 10 grudnia 2009 14:41
ks. Mirosław Tosza

Noclegownia św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn zaprasza wszystkich Mieszkańców i Pracowników placówek Koła Wrocławskiego na rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Mirosław Tosza — duszpasterz Wspólnoty "Betlejem" w Jaworznie. Odbędą się one w noclegowni (ul. Małachowskiego 15) w dniach 17–18 grudnia 2009 (czwartek–piątek).

Temat rekolekcji:
"Zobaczyć sercem ubogiego
"

Więcej…
 
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych (2009)
Autorstwo / redakcja: Maciej Gudra   
środa, 24 czerwca 2009 17:46
Na wrocławskim Rynku: turniej piłki nożnej ulicznej osób bezdomnych i środowisk trzeźwościowych

W dniach 6–7 czerwca 2009 roku na Rynku wrocławskim nasze Koło zafundowało mieszkańcom i turystom odwiedzającym miasto ogromne emocje sportowe. W międzynarodowym turnieju piłki ulicznej osób bezdomnych i środowisk trzeźwościowych "Fornetti Cup 2009" wzięły udział reprezentacje Rosji, Włoch, Litwy, Ukrainy, Holandii oraz Polski. Dodatkowo zaprezentowały się ekipy organizacji pozarządowych naszego kraju…


Więcej…
 
I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych (2009)
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
czwartek, 14 maja 2009 13:17
Mistrzostwa Polski 2008 na wrocławskim Rynku [foto]

W dniach 6–7 czerwca 2009 roku Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta organizuje I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych, które odbędą się w całości na wrocławskim Rynku…


Więcej…
 
Noclegownia zaprasza na rekolekcje z o. Ryszardem Sierańskim OMI (3–5.12.2008)
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
środa, 26 listopada 2008 18:41

o. Ryszard Sierański OMINoclegownia św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn zaprasza wszystkich Mieszkańców i Pracowników placówek Koła Wrocławskiego TPBA na rekolekcje adwentowe, które poprowadzi o. Ryszard Sierański OMI. Odbędą się one w Noclegowni (ul. Małachowskiego 15) w dniach 3–5 grudnia 2008 (środa–piątek). Temat rekolekcji: WYJDZIE W PRANIU…  :)

Każdego dnia będziemy rozpoczynać o godz. 17:00 w świetlicy Noclegowni!

Więcej…
 
Otwarte Mistrzostwa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Piłce Nożnej Halowej
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
poniedziałek, 10 listopada 2008 12:52

Iniemamocni TPBAW miniony weekend we Wrocławiu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Halowej Piłce Nożnej. W finale rozegranym w niedzielę 9 listopada 2008 roku drużyna Noclegowni św. Brata Alberta Wrocław pokonała zespół Markotu Rożnowice 5:1 i obroniła tytuł mistrzowski! Zamieszczamy relację kapitana mistrzowskiej drużyny, klip wideo oraz kilka zdjęć z meczu finałowego…

Więcej…
 
Muniek Staszczyk z zespołem T.LOVE wystąpił we wrocławskiej Noclegowni św. Brata Alberta dla Mężczyzn (03.05.2008)
Autorstwo / redakcja: Maciej Gudra   
wtorek, 20 maja 2008 16:47
Zespół T.LOVE wraz ze swoim liderem Muńkiem Staszczykiem odwiedził wrocławską Noclegownię św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn (03.05.2008)

W sobotnio-świąteczne popołudnie 3 maja 2008 roku świetlicę wrocławskiej Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn odwiedził zespół T.LOVE wraz ze swoim liderem — Muńkiem Staszczykiem. Spotkanie było bardzo owocne, za co niezmiernie dziękujemy zarówno zespołowi, jak i mieszkańcom Noclegowni. Oto kilka zdjęć oraz relacja prasowa z tego wydarzenia, jaką zamieściło "Twoje Imperium"…

Więcej…
 
Działalność świetlicy w Noclegowni dla Mężczyzn
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
wtorek, 20 maja 2008 16:08
Świetlica w Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiu

28 kwietnia 2008 roku we wrocławskiej Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Małachowskiego 15 działalność rozpoczęła świetlica dla podopiecznych placówki. Z założenia ma być to miejsce aktywizacji osób bezdomnych, między innymi poprzez: szkolenia z zakresu obsługi komputerów, lekcje języka angielskiego, zdobywanie umiejętności efektywnego poszukiwania pracy (nauka pisania CV oraz listów motywacyjnych), zajęcia rekreacyjne, uczestnictwo w kulturze…

Więcej…
 
Noclegownia Wrocław Mistrzem Polski w Piłce Nożnej!
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
wtorek, 20 maja 2008 15:27

10 maja 2008 na wrocławskim Rynku odbyły się Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Środowisk Bezdomnych i Trzeźwościowych. Organizatorem po raz pierwszy było Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Więcej…
 
Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
poniedziałek, 28 kwietnia 2008 10:07

10 maja 2008 na wrocławskim Rynku o godzinie 9:00 rozpoczną się Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych.

Więcej…
 
Kilka słów o naszej placówce
Autorstwo / redakcja: Robert Konieczny   
poniedziałek, 16 października 2006 01:00

Na przełomie lat 1998/99 z inicjatywy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Urzędu Miasta Wrocławia powołano Noclegownię dla Bezdomnych Mężczyzn na ul. Kościuszki 107. Jej kierownikiem został Tomasz Frątczak. W styczniu 1999r. przyjęty został pierwszy podopieczny.

18.02.1999r. Noclegownia została oficjalnie otwarta i poświęcona przez ks. bp. Józefa Pazdura

W krótkim czasie placówka zyskała sobie duży rozgłos dzięki dobrej lokalizacji i łatwości otrzymania noclegu. Mieściła się w bliskim sąsiedztwie Dworca PKP Wrocław-Główny, co znacznie ułatwiało osobom potrzebującym dotarcie do niej. W początkowym okresie oferta sprowadzała się do noclegu, kąpieli i zmiany odzieży. W ciągu dnia noclegownia była zamykana. Z czasem ten zakres pomocy okazał się niewystarczający. Noclegownia zaczęła być czynna w ciągu dnia, a usługi rozszerzyliśmy o dyżury pracownika socjalnego i terapeuty do spraw uzależnień.

Obiekt, w którym mieściła się Noclegownia mocno ucierpiał podczas powodzi stulecia w 1997r . Jego stan techniczny zaczął budzić wiele zastrzeżeń. Mimo doraźnych remontów nie byliśmy w stanie przywrócić mu funkcjonalności, ani zapewnić mieszkańcom należytych warunków bytowych. W 2003r. Gmina Wrocław wydzierżawiła od Zakładu Gospodarki Nieruchomościami PKP część(1020 m2) budynku na ul. Małachowskiego 15, a następnie użyczyła te pomieszczenia Towarzystwu z przeznaczeniem na nową lokalizację dla Noclegowni. Wprowadziliśmy się do obiektu przy ul. Małachowskiego w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia. Uroczyste, oficjalne otwarcie wraz z poświęceniem kaplicy nastąpiło już po Nowym Roku, a w ceremonii wzięli udział włodarze miasta i ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz.

Obecnie zakres naszej pracy mocno odbiega od tego co robiliśmy siedem lat temu.

Kładziemy nacisk na usamodzielnianie się naszych podopiecznych poprzez działania aktywizujące takie jak:

- pomoc w wyrobieniu dowodu osobistego;

- mobilizowanie podopiecznych do rejestrowania się w Urzędzie Pracy;

- pomoc w znalezieniu zatrudnienia;

- podejmowanie inicjatyw w celu otrzymania bądź wynajęcia przez podopiecznych mieszkania.

Dzięki wspólnym staraniom pracowników noclegowni w 2004r. uruchomiona została w tym miejscu łaźnia i pralnia dla “ulicznych bezdomnych” oraz ubogich mieszkańców miasta.

Również w 2004r. realizowaliśmy program aktywizacji zawodowej pod nazwą “Brygady remontowo-budowlane”. Wzięło w nim udział wielu podopiecznych. Projekt miał na celu wzmocnienie u uczestników poczucia odpowiedzialności za wykonywane czynności oraz zapewnienie im doraźnego zatrudnienia. Pomagał on podopiecznym odnaleźć się w ciężkich dla nich chwilach.

W tym samym 2004r. z inicjatywy obecnego kierownika placówki Maćka Gudry powstał program pomocowy “Ponownie w grze”. Podstawowym założeniem programu było zorganizowanie drużyny piłki nożnej, której uczestnikami byliby podopieczni noclegowni. Treningi drużyny i rozgrywki, w których drużyna bierze udział są promocją trzeźwego spędzania czasu. Sukcesy wzmacniają u uczestników poczucie wartości, przegrane uczą znosić niepowodzenia. Nasza drużyna ma na swoim koncie wiele znaczących sukcesów, ale najważniejszym z nich jest zwycięstwo uczestników nad swoją chorobą alkoholową.

 

Od 2005r mamy zapewnioną na miejscu pomoc lekarską. Pomieszczenie na gabinet wyremontowali nasi mieszkańcy. Lekarz przyjmuje dwa razy w tygodniu. Jest to bardzo pomocne działanie ze względu na to, że często trafiają do nas osoby nieubezpieczone oraz takie, które ignorują swój stan zdrowia i unikają wizyt w placówkach ZOZ.

Również dwa razy w tygodniu pełni dyżur instruktor terapii uzależnień. Pomaga on naszym podopiecznym rozwiązać wiele problemów będących częstokroć przyczyną ich bezdomności.

Trzy razy w tygodniu przychodzi do naszych podopiecznych pracownik socjalny. Świadczy nieocenioną pomoc przy załatwianiu zasiłków celowych lub stałych, miejsc w Domach Pomocy Społecznej, itd. W ciągu roku odbywają u nas na praktyki uczniowie Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych. Być może w przyszłości to oni zajmą nasze miejsca, by nieść ludziom bezdomnym profesjonalną pomoc, jakby życzył sobie tego Brat Albert.

Sporządził Robert Konieczny – zastępca kierownika noclegowni.

 
«pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia»

Strona 8 z 9