Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Jak pomagamy

Podstawową działalnością Koła Wrocławskiego jest udzielanie schronienia i niezbędnej pomocy osobom przyjmowanym do placówek. W pierwszej kolejności zapewniany jest posiłek i dach nad głową, by następnie pomagać w zdrowieniu, walce z uzależnieniami, znajdywaniu stałego zatrudnienia i wreszcie w powrocie do czynnego życia w społeczeństwie.

Każdego roku z oferty placówek Koła Wrocławskiego korzysta około 3000 potrzebujących. Głównym celem naszej pracy jest pełna readaptacja społeczna osób bezdomnych. W naszym przekonaniu bezdomność nie dotyczy tylko sytuacji materialnej. Ten stan wyrządza ogromne szkody w wymiarze duchowym i psychologicznym człowieka. Z tych powodów ofertę socjalną rozszerzoną mamy o pomoc psychiatryczną, wsparcie psychologiczne i wsparcie terapeutyczne w sprawach uzależnień.

W oddziaływania pomocowe włączeni są również pracownicy socjalni MOPS, pełniący bezpośrednie dyżury w placówkach.

Niezależnie od tego czy nasza pomoc kończy się widocznym sukcesem czy też nie, za istotne uważamy dawanie świadectwa chrześcijańskiej miłości bliźniego i miłosierdzia. Stałym i ważnym elementem naszych oddziaływań jest opieka duszpasterska nad podopiecznymi w placówkach świadczona przez duchownych Kościoła Katolickiego.

Ofertę Koła Wrocławskiego TPBA uzupełniają:

  • Pracownia Komputerowa dla Osób Bezdomnych im. Jacka Jureczko przewidziana do prowadzenia nauki obsługi komputera ze szczególnym uwzględnieniem korzystania z edytorów tekstu i z internetu. Wykorzystywana przez osoby bezdomne do wyszukiwania w sieci mieszkań do wynajęcia, ofert pracy, opracowywania życiorysu, listu motywacyjnego itd.

  • Ogólnie dostępna łaźnia z pralnią dla osób bezdomnych i ubogich działająca przy Noclegowni na ul. Małachowskiego 15.

  • Punkt dobroczynny (dwa wejścia) przy ul. Wyszyńskiego 68 i 66A we Wrocławiu. Jego działalność służy zwiększeniu poziomu samofinansowania Koła, a także aktywizacji podopiecznych placówek, którzy włączeni są w obsługę punktu.

  • Drużyna piłkarska w Noclegowni przy ul. Małachowskiego. Jej działalność ma na celu promocję wśród osób bezdomnych trzeźwych form spędzania czasu wolnego, wzmacnianie ich poczucia wartości i odpowiedzialności oraz podnoszenie umiejętności współdziałania w grupie. Drużyna uczestniczy z dużym powodzeniem w rozgrywkach piłki nożnej halowej i ulicznej.

  • Zespół Filmowy Cinema Albert Production przy Schronisku na ul. Bogedaina 5 we Wrocławiu. Ideą, która przyświeca jego działalności, jest terapia filmem osób bezdomnych. Mieszkańcy schronisk uczestniczą we wszystkich etapach tworzenia każdego z filmów. Podejmując się różnych ról, w tym gry aktorskiej, mają możliwość spojrzenia na swoje życie z różnej perspektywy, uczą się rozumienia samego siebie, własnych kompleksów, złych emocji, przyczyn życiowych porażek itp.

Największym dokonaniem podopiecznych Koła Wrocławskiego, które potwierdziło ogromne możliwości tkwiące w osobach bezdomnych, było wybudowanie przez nich schroniska przy ul. Bogedaina we Wrocławiu oferującego 116 miejsc noclegowych. Dokonało się to głównie nakładem ich pracy i z wykorzystaniem posiadanych przez nich kwalifikacji w zawodach budowlanych. Jest to wymowny dowód możliwości tkwiących w każdym człowieku, jeżeli umieć je wyzwolić i ukierunkować.

Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Czytelnia



Daliśmy sobie szansę — relacja z pielgrzymki na XXI Ogólnopolskie Spotkanie Trzeźwościowe w Licheniu (27.07.2013)
Autorstwo / redakcja: Mariola Matyszczak, fot. Andrzej Mitrosz i podopieczni   
czwartek, 01 sierpnia 2013 09:15

Licheń StaryW sobotę 27 lipca 2013 o godz. 6:30 wyruszył — jak co roku — pielgrzymkowy autokar z mieszkankami i mieszkańcami naszych wrocławskich ośrodków do Licheńskiego Sanktuarium Maryjnego. Tradycyjnie osoby bezdomne ze Schronisk i Noclegowni na Strzegomskiej, Małachowskiego, Bogedaina i ze Szczodrego uczestniczyły w XXI Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych pod hasłem: „Zawsze mam szansę”. Wyjazd stał się przeżyciem dla każdego w różnych aspektach.

Więcej…
 
Kilka refleksji z pielgrzymki na spotkania trzeźwościowe w Licheniu (2012)
Autorstwo / redakcja: Andrzej Baumgart, fot. Andrzej Mitrosz   
czwartek, 18 października 2012 11:24

Licheń 2012Mimo, że zwykle w czasie tych wyjazdów pozostawało kilka miejsc wolnych, tym razem był pełny autokar, nawet trzeba było odmówić jednemu chętnemu na wyjazd ze schroniska w Szczodrem. Chyba pomogła dobra reklama wyjazdu… Pogoda od rana piękna, słonecznie, ciepło, nawet bardzo, w autokarze słaba klimatyzacja, ale dobra pielgrzymkowa atmosfera. Na miejscu już czekał na wszystkich terapeuta Andrzej, inicjator i "dobry duch" tych wyjazdów. Na miejscu tłumy pielgrzymów, jakieś parę tysięcy, rozpierzchniętych po różnych miejscach sanktuarium…

Więcej…
 
Wyjazd podopiecznych na Górę Świętej Anny — wrażenia i podziękowania dla Sponsora
Autorstwo / redakcja: Mirosław Tymoczko, fot. Dariusz Dobrowolski   
czwartek, 03 listopada 2011 17:26

Pielgrzymka na Górę Świętej Anny (02.10.2011)W niedzielę 02.10.2011 odbyła się w naszym Kole autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium św. Anny na Górze Świętej Anny w województwie opolskim. Uczestnikami pielgrzymki była 40-osobowa grupa mieszkańców naszych schronisk dla bezdomnych mężczyzn oraz kobiet i matek z dziećmi wraz z opiekunami z Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Zanim jednak dotarliśmy na Górę Świętej Anny, to po drodze zwiedziliśmy uroczy, wręcz baśniowy zamek w Mosznej…

Więcej…
 
XIX Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu (2011) - relacja
Autorstwo / redakcja: Andrzej Mitrosz   
wtorek, 02 sierpnia 2011 12:35

LicheńÓsmy raz nasi podopieczni wyjechali na Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu — pod tegorocznym hasłem: „Od izolacji do relacji”. Wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym nastąpił 30 lipca 2011. Na tę swoistą pielgrzymkę wyjechały mieszkanki naszego schroniska dla kobiet mieszczącego się przy ul. Strzegomskiej oraz mieszkańcy schronisk dla mężczyzn z ul. Bogedaina i Szczodrego oraz z noclegowni mieszczącej się przy ul. Małachowskiego, a także dwóch byłych naszych mieszkańców, którzy się usamodzielnili. Ogółem uczestniczyło 50 osób. W tym roku po raz pierwszy wyjechała z nami jako opiekunka grupy pani Łucja Dobrowolska, kierowniczka w schronisku dla kobiet, a także pracownicy schroniska — Marek Rożnowski oraz Mirosław Tymoczko.

Więcej…
 
XVIII Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu — relacja
Autorstwo / redakcja: Andrzej Mitrosz   
czwartek, 19 sierpnia 2010 13:35

LicheńJuż siódmy rok z rzędu uczestniczyliśmy w ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych. W tym roku odbyły się one w Licheniu. Wyjazd nastąpił w dniu 30 lipca 2010 roku. Na tę swoistą pielgrzymkę wyjechały mieszkanki naszego schroniska dla kobiet mieszczącego się przy ul. Strzegomskiej oraz mieszkańcy schronisk dla mężczyzn z ul. Bogedaina i Szczodrego oraz z noclegowni mieszczącej się przy ul. Małachowskiego, ogółem 50 osób. Szefem wyprawy był Robert Jacaszek — zastępca kierownika w naszej noclegowni.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia1234567następnaostatnia»

Strona 6 z 7
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->