Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Jak pomagamy

Podstawową działalnością Koła Wrocławskiego jest udzielanie schronienia i niezbędnej pomocy osobom przyjmowanym do placówek. W pierwszej kolejności zapewniany jest posiłek i dach nad głową, by następnie pomagać w zdrowieniu, walce z uzależnieniami, znajdywaniu stałego zatrudnienia i wreszcie w powrocie do czynnego życia w społeczeństwie.

Każdego roku z oferty placówek Koła Wrocławskiego korzysta około 3000 potrzebujących. Głównym celem naszej pracy jest pełna readaptacja społeczna osób bezdomnych. W naszym przekonaniu bezdomność nie dotyczy tylko sytuacji materialnej. Ten stan wyrządza ogromne szkody w wymiarze duchowym i psychologicznym człowieka. Z tych powodów ofertę socjalną rozszerzoną mamy o pomoc psychiatryczną, wsparcie psychologiczne i wsparcie terapeutyczne w sprawach uzależnień.

W oddziaływania pomocowe włączeni są również pracownicy socjalni MOPS, pełniący bezpośrednie dyżury w placówkach.

Niezależnie od tego czy nasza pomoc kończy się widocznym sukcesem czy też nie, za istotne uważamy dawanie świadectwa chrześcijańskiej miłości bliźniego i miłosierdzia. Stałym i ważnym elementem naszych oddziaływań jest opieka duszpasterska nad podopiecznymi w placówkach świadczona przez duchownych Kościoła Katolickiego.

Ofertę Koła Wrocławskiego TPBA uzupełniają:

  • Pracownia Komputerowa dla Osób Bezdomnych im. Jacka Jureczko przewidziana do prowadzenia nauki obsługi komputera ze szczególnym uwzględnieniem korzystania z edytorów tekstu i z internetu. Wykorzystywana przez osoby bezdomne do wyszukiwania w sieci mieszkań do wynajęcia, ofert pracy, opracowywania życiorysu, listu motywacyjnego itd.

  • Ogólnie dostępna łaźnia z pralnią dla osób bezdomnych i ubogich działająca przy Noclegowni na ul. Małachowskiego 15.

  • Punkt dobroczynny (dwa wejścia) przy ul. Wyszyńskiego 68 i 66A we Wrocławiu. Jego działalność służy zwiększeniu poziomu samofinansowania Koła, a także aktywizacji podopiecznych placówek, którzy włączeni są w obsługę punktu.

  • Drużyna piłkarska w Noclegowni przy ul. Małachowskiego. Jej działalność ma na celu promocję wśród osób bezdomnych trzeźwych form spędzania czasu wolnego, wzmacnianie ich poczucia wartości i odpowiedzialności oraz podnoszenie umiejętności współdziałania w grupie. Drużyna uczestniczy z dużym powodzeniem w rozgrywkach piłki nożnej halowej i ulicznej.

  • Zespół Filmowy Cinema Albert Production przy Schronisku na ul. Bogedaina 5 we Wrocławiu. Ideą, która przyświeca jego działalności, jest terapia filmem osób bezdomnych. Mieszkańcy schronisk uczestniczą we wszystkich etapach tworzenia każdego z filmów. Podejmując się różnych ról, w tym gry aktorskiej, mają możliwość spojrzenia na swoje życie z różnej perspektywy, uczą się rozumienia samego siebie, własnych kompleksów, złych emocji, przyczyn życiowych porażek itp.

Największym dokonaniem podopiecznych Koła Wrocławskiego, które potwierdziło ogromne możliwości tkwiące w osobach bezdomnych, było wybudowanie przez nich schroniska przy ul. Bogedaina we Wrocławiu oferującego 116 miejsc noclegowych. Dokonało się to głównie nakładem ich pracy i z wykorzystaniem posiadanych przez nich kwalifikacji w zawodach budowlanych. Jest to wymowny dowód możliwości tkwiących w każdym człowieku, jeżeli umieć je wyzwolić i ukierunkować.

Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce CzytelniaProśba o wsparcie wyjazdu podopiecznych do Pustelni św. Brata Alberta w Zakopanem (2019)
środa, 05 czerwca 2019 16:06

Wychodząc naprzeciw pragnieniom naszych podopiecznych Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta podjęło się zorganizowania dla około 45-osobowej grupy mieszkańców naszych schronisk trzydniowego wyjazdu do Zakopanego i okolic we wrześniu 2019.   Celem naszego projektu jest promowanie wśród podopiecznych zdrowego stylu życia i atrakcyjnego spędzania czasu, ale również przerwanie ich izolacji społecznej i monotonii związanej z przebywaniem w schronisku…

Więcej…
 
Film dokumentalny — „35-lecie Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta”
piątek, 15 lutego 2019 14:12

Specjalnie na jubileusz 35-lecia Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i jego centralną galę — która miała miejsce 30 listopada 2018 w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) — przygotowana została filmowa prezentacja dokonań naszej organizacji ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych losów naszych aktualnych i byłych podopiecznych.   Wyjątkowy dokument pt. „35-lecie Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta” zrealizował nasz zespół filmowy — Cinema Albert Productions — i niniejszym ma on swoją premierę…

Więcej…
 
Rekolekcje adwentowe 2018 w naszych placówkach
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
środa, 28 listopada 2018 15:07

Na nadchodzący okres przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia proponujemy — nie tylko osobom związanym i zaprzyjaźnionym z nami — uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych organizowanych w placówkach Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta:  Schronisko dla Kobiet przy ul. Strzegomskiej (9–11 grudnia 2018);  Schronisko dla Mężczyzn w Szczodrem (14–15 grudnia);  Schronisko dla Mężczyzn przy ul. bp. Bogedaina (19–20 grudnia);  Noclegownia dla Mężczyzn przy ul. Małachowskiego (19–21 grudnia)…


Więcej…
 
Relacja z wyjazdu z podopiecznymi do Kalisza i Gołuchowa (29.09.2018)
Autorstwo / redakcja: Mirosław Tymoczko   
wtorek, 02 października 2018 10:22

W pogodną, choć chłodną sobotę 29 września 2018 personel Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zorganizował dla podopiecznych i wolontariuszy pielgrzymko-wycieczkę do narodowego sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz na Zamek Czartoryskich w Gołuchowie. Był to pięknie duchowo i turystycznie wypełniony dzień — tym bardziej, że przez cały czas towarzyszyły nam złote promienie jesiennego już słońca…

Więcej…
 
Refleksje po wyjeździe do Lichenia na XXVI Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe (28.07.2018)
Autorstwo / redakcja: prac. Schroniska przy Strzegomskiej   
piątek, 17 sierpnia 2018 10:44

Pod hasłem „Bóg bezsilnym daje moc” w dniach 27–29 lipca 2018 odbyły się w licheńskim sanktuarium XXVI Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe.  Jak co roku organizatorem wyjazdu na te Spotkania był nasz terapeuta uzależnień — Andrzej Mitrosz, a uczestniczyli mieszkańcy, mieszkanki i pracownicy schronisk i noclegowni prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA (także jego członkowie)…

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia123456następnaostatnia»

Strona 1 z 6